Molim vas da se prijavite ili se registrujete.
Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

VLADIX SAT forum

25.06.2026. 22:18:41
Vijesti: Sve što Vam treba, tu smo mi !

Autor Tema: razne zanimljivosti  (Pročitano 110066 puta)

0 članova i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže vatrogasac

  • Moderator
  • Forum pomocnik
  • *
  • Poruke: 748
  • Like: +22/-2

Odg: razne zanimljivosti
« Odgovor #225 poslato: 30.08.2009. 10:33:22 »
Bočica parfema u obliku granate izazvala haos
Blic 30.08.2009 03:49
 
 


Zbog bočice parfema u obliku granate, koja je nađena ispod prometnog mosta u Sao Paulu, saobraćaj u tom delu brazilskog grada bio je prekinut a policija je pokrenula istragu.





Crna bočica mirisa za muškarce "Arsenal" modne marke "Žil Kantuel" toliko je verna kopija granate da je policija u četvrtak ujutro blokirala prilaze mostu.


Redovi automobila dugi pet kilometara izazvali su kolaps u najvećem gradu Južne Amerike već poznatom po zakrčenim ulicama.
Za sada nije poznato da li je bočica ostavljena u šali ili iz loših namera, rekao je policijski inspektor Renato Fernandes sajtu Globo.

Van mreže vatrogasac

  • Moderator
  • Forum pomocnik
  • *
  • Poruke: 748
  • Like: +22/-2

Odg: razne zanimljivosti
« Odgovor #226 poslato: 30.08.2009. 10:36:43 »
„Kad bi meni dali kišobran…“
DW 28.08.2009 21:29
 
 


Znate li kako je teško patentirati pronalazak u Nemačkoj ? Sa kakvom hrpom papirologije, odrednica, standarda se suočava maštovita glava pronalazača? Pa čak i Sonja Rogova koja je izmislila "univerzalni" kišobran.



Dvadesetogodišnja Ukrajinka Sonja Rogova pobedila je na konkursu popularne Ikee, švedskog trgovačkog lanca nameštaja. Učesnici konkursa dobili su zadatak da izgrade simboličan most između odraslih i malih ljudi. Posebno između prve i treće generacije, koje su u svakodnevnom životu veoma odvojene.

 

„Novi proizvod je trebalo da pomogne tom povezivanju - da takoreći stvori novi odnos i omogući komunikaciju tamo gde ona više i ne postoji“, kaže Sonja.

 

Veoma težak zadatak. Ne i za Sonju. Smislila je kišobran za decu i bake i deke:  „Na gornjoj polovini kišobrana nisam ništa menjala, ali donja polovina se sastoji od sasvim novog oblika koji omogućava i velikim i malim ljudima da istovremeno drže kišobran. Drška je u obliku osmice, tako da visoki ljudi vrlo lako mogu da drže kišobran na manjem gornjem luku, a donji veći luk omogućava nižim ljudima ili deci da istovremeno drže kišobran“.

 

Jednostavnost – ključ uspeha!

 

Dakle, ko zna - zna! Sonja je na početku školovanja za dizajnera shvatila i formulisala bit svake umetnosti. Jednostavnost.  „Primetila sam kod mnogih studenata dizajna da pokušavaju da naprave što komplikovanije stvari, da strpaju što više funkcija u što lepšu stvar. Moj kišobran govori sam za sebe. Napravila sam neku vrstu ironičnog mosta koji je vrlo lak za izradu. Mislim da je umetnost u dizajnu pronaći male praznine i pokušati da napraviš duhovit i simpatičan most“.

 

Sonja je osim mašte i talenta pokazala i da i te kako ima smisla za tržišnu politiku:  „Kupac ili korisnik trebalo bi da ima osećaj da će mu bez tvog proizvoda život biti teži“.

 

Lakše izmisliti nego patentirati

 

Naravno da su u Ikeii odmah zahtevali da Sonja svoj izum patentira: „Na žalost, to je jako birokratska stvar. Postoji mogućnost da se ode do „Društva za patente i marke“ , ali zapravo je mnogo jednostavnije prijaviti patent preko Interneta. U tom slučaju moraš da se izboriš sa brdom informacija. Morala sam da ispunim određene liste i napravim crteže i da konkretno i precizno kažem šta hoću da zaštitim. Potrebno je takođe znati da nije reč o nekim matematičkim i relativnim stvarima, nego o konkretnom proizvodu“.

 

Sonjin  kišobran još nije predstavljen u javnosti, ali nije teško pretpostaviti da će uskoro imati razgovore sa predstavnicima Ikee. Hteli smo Sonji da poželimo još mnogo ovakvih izuma, ali mlada maštovita i sposobna devojka je to uradila bolje od nas:

 

 „Za sada je to moj prvi izum, ali se nadam da će moje ideje biti plodna podloga koja će obezbediti da ne bude i jedini“.


Van mreže vatrogasac

  • Moderator
  • Forum pomocnik
  • *
  • Poruke: 748
  • Like: +22/-2

Odg: razne zanimljivosti
« Odgovor #227 poslato: 30.08.2009. 10:38:30 »
Đački biseri (3)
27.08.2009 07:18
 
 


1.Nije loše u školi. Ja najviše volim odmore između časova.



2.Kralj Ričard je vodio krstaše u Svetu zemlju u borbu protiv SAHARINA(Saladina).
3.Novine su korisne zato što se tamo objavljuju venčanja i slične nepogode.
4.Iako je množenje teško zečevima ide dobro.
5.Anatomija je nešto što svi imamo ali curicama bolje stoji.
6.Kaligula je izabrao svoga konja za senatora zato što je taj konj bio jako pametan.
7.U staroj Grčkoj su svi bili stari.
8.Admiral Nelson je pobedio Špansku flotu na Trafalgar skveru u Londonu.
9.Diogen nije tražio stan od države jer je živeo u buretu.
10.Najbolji način da se mleko ne pokvari je da ga ostavimo u kravi.
11.Suprug kraljice Viktorije se zvao kralj Viktorija.
12.Van Gog je izvršio samoubivstvo tako što je sebi odrezao uvo.

Van mreže vatrogasac

  • Moderator
  • Forum pomocnik
  • *
  • Poruke: 748
  • Like: +22/-2

Odg: razne zanimljivosti
« Odgovor #228 poslato: 02.09.2009. 23:51:09 »
Proslavili 50. rođendan svog - frižidera
02.09.2009 13:28
 
 


Jedan bračni par Britanaca pozvali su rođake i prijatelje na slavlje koji su priredili u čast 50. "rođendana" svog frižidera



 

Pol i Val Hokins iz Koventrija, u centralnoj Engleskoj, okitili su kuću zastavicama i naručili tortu kako bi obeležili pola veka rada omiljenog uređaja.
Frižider, koji su kupili za 65 funti u avgustu 1959. godine, još savršeno hladi, izjavili su Hokinsovi londonskom Telegrafu.
"U to vreme, većina ljudi nije imala frižider, ali naša kuhinja je bila na sunčanoj strani i namirnice su se brzo kvarile pa smo morali da ga kupimo", rekao je Pol, 75-godišnji inženjer u penziji.
"Termostat se pokvario pre 30-ak godina i kada sam se obratio proizvođaču za novi rečeno mi je da ta kompanija više i ne proizvode frižidere", dodao je on.
Hokinsovi su ipak uspeli da nabave ispravan termostat i od tada frižider radi "kao nov".

Van mreže vatrogasac

  • Moderator
  • Forum pomocnik
  • *
  • Poruke: 748
  • Like: +22/-2

Odg: razne zanimljivosti
« Odgovor #229 poslato: 02.09.2009. 23:56:34 »
Klasične sijalice odlaze u prošlost
 02.09.2009 10:00
 
 


Nemački kupci su proteklih sedmica masovno kupovali veće količine sijalica pred zabranu proizvodnje snažnih i klasičnih sijalica čiji prvi stupanj u zemljama Evropske unije (EU) stupa na snagu 1. septembra.



Institut za istraživanje tržišta GfK saopštio je da je potrošnja sijalica u odnosu na leto prošle godine skočila za 34 odsto.

Od danas u zemljama EU ne smeju da se proizvode mat-sijalice, kao i one od 75 i 100 vati. Prodavnice smeju da prodaju zalihe koje još imaju.

Od septembra 2011. biće zabranjene klasične sijalice od 60 vati, do jeseni 2012. i ostale, te bi 2016. u EU u upotrebi trebalo da budu samo takozvane kompaktne sijalice s malim utroškom energije i halogenske sijalice.

Institut Gfk je primetio da nemački potrošači "panično kupuju sijalice, jer one za njih predstavljaju deo tradicije koje ne žele da se odreknu". Pri tome se masovno kupuju ne samo one sijalice koje su od danas zabranjene, već i one koje još smeju da se koriste.

Prema proračunima EU, zamenom klasičnih sijalica novim, štedljivim modelom godišnje je moguće da se "uštedi" 15 miliona tona ugljen-dikosida i time uspore nepovoljne klimatske promene.

Kod klasičnih sijalica veći deo struje propada emitovanjem toplote, a samo pet odsto energije se pretvori u svetlost. Kod kompaktnih štedljivih sijalica to je pak 25 odsto.

Zato nove sijalice troše 65 do 80 odsto struje manje nego one klasične. Prema navodima Evropske komisije, ušteda odgovara potrošnji struje koju ima Rumunija.

Nova, štedljiva sijalica je znatno skuplja od klasične, ali su udruženja potrošača istakla da se uprkos tome i treba odlučiti za najkvalitetniju robu. Dobra kompaktna sijalica traje 10.000 do 15.000 sati, dok se vek klasične sijalice završi posle najviše 1.000 sati upotrebe.

Kritičari koji su se povodom prve faze zabrane sijalice oglasili u nemačkim medijima imaju više zamerki na račun ove štedljive sijalice. Ocenjuju da plavkasto hladno svetlo koje ona pravi kod osetljivih ljudi može da izazove depresivno raspoloženje. No, proizvođači na ovo odgovaraju da se u međuvremenu već proizvode i štedljive sijalice sa "toplijim" svetlom.

Pored toga, kritičari navode da bi rizik za zdravlje mogla da predstavljaju kako elektromagnetna zračenje ove sijalice, tako i živa koja se koristi za njenu izradu. No, naučnih studija koje bi ovo dokazale još nema.

Institut Gfk je povodom početka zabrane ocenio da je "nostalgija za klasičnim sijalicama" u Nemačkoj prolazan fenomen i da će njihova upotreba biti sve manja, uprkos činjenici da će i dalje biti moguće da se one u neograničenim količinama nabave izvan zemalja EU.

Van mreže vatrogasac

  • Moderator
  • Forum pomocnik
  • *
  • Poruke: 748
  • Like: +22/-2

Odg: razne zanimljivosti
« Odgovor #230 poslato: 02.09.2009. 23:58:45 »
Jedan lek za tri bolesti
DW 31.08.2009 10:24
 
 


U potrazi za lekom protiv gojaznosti, naučnici sa Univerziteta u Teksasu i Kjotu, razvili su supstancu od koje su laboratorijski miševi izgubili na težini, i istovremeno poboljšano stanje dijabetesa i snižen holesterol.



Supstanca pod nazivom fatostatin, sprečava organizam da stvara masti i naučnici se nadaju da će ih dovesti do tablete protiv gojaznosti, dijabetesa i holesterola.

 

Miševi su jedno…

 

Naučnici su i te kako svesni toga da se lekovi na koje reaguju miševi ne mogu tek tako upotrebiti za lečenje ljudi. Jer, na primer, hormon leptin, na prosto čudesan način, može kod pacova i miševa da izazove gubitak težine, ali kada su pitanju gojazni ljudi, efekat je mali ili nikakav.


Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  Laboratorijski miš

 

Fatostatin je patentiran i sada se traži farmaceutski partner. Fatostatin je mali molekul, što znači da ima potencijal da se apsorbuje u obliku tableta.
Deluje na takozvani sterol regulatorni element vezivnih proteina ( SREBP), koji aktivira gene koji su uključeni u stvaranje holesterola i masnih kiselina.

Fatostatin blokira povećanje telesne težine, glukoze u krvi i akumulaciju masi u jetri u genetski gojaznim miševima, čak i kod nekontrolisanog unosa hrane.



Ovo je isproban put

 

Genetski testovi su pokazali da fatostatin utiče na 63 različita gena.

Ideja o uticaju SREBP nije nova. GlaxSmithKline je radio na novoj generaciji leka protiv povišenog holesterola koristeći isti put.



Posle četiri sedmice, miševi kojima je ubrizgan fatostatin izgubili su 12 odsto telesne težine i imali 70 odsto niži nivo šećera u krvi. Sada se planiraju testovi sa pacovima i zečevima.



Rečeno je takođe da je fatostatin imao određena dejstva i na ćelije raka prostate, što bi dubljim istraživanjem moglo da objasni vezi između gojaznosti i raka prostate.


Van mreže vatrogasac

  • Moderator
  • Forum pomocnik
  • *
  • Poruke: 748
  • Like: +22/-2

Odg: razne zanimljivosti
« Odgovor #231 poslato: 03.09.2009. 00:00:42 »
Ko će uspeti prvi uhvatiti Božju česticu
 31.08.2009 09:49
 
 


Najveći i najskuplji znanstveni stroj na svijetu, pet milijardi eura teški LHC (Veliki hadronski sudarač) “muči” se s električnim instalacijama. Zbog naizgled banalnih kvarova početak rada toga “stroja za Veliki prasak”, smještenog u CERN-u (Europski centar za nuklearna istraživanja), odgođen je za studeni.




Nestrpljivi fizičari

No, dok jednom ne smrkne, drugom ne svane, kaže stara poslovica. Tako je na “tegobama” koje pogađaju europski LHC počeo profitirati njegov američki konkurent Tevatron u Femilabu. Naime, dok se inženjeri trude uskladiti sve dijelove LHC-a, Fermilabu se pridružio dio nestrpljivih fizičara iz CERN-a. 

 

A proteklih godina svi su putovi fizičara vodili u CERN gdje je 10. rujna 2008. godine uz veličanstvenu pompu počeo s radom LHC. No, 10 dana kasnije zbog kvara na električnim instalacijama jednog supravodiljivog magneta divovski je stroj prestao s radom.  Ponovno puštanje u rad LHC-a bilo je najavljeno za travanj, zatim za lipanj, pa je novi termin bio rujan te sada studeni. - Nije se sada ništa bitno dogodilo, riječ je o sitnim kvarovima, no to traje neko vrijeme.  LHC je vrlo složen stroj i potrebno je neko vrijeme da bi se svi njegovi dijelovi uhodali  - rekao je dr. Danilo Vranić (61), hrvatski fizičar iz CERN-a.  Hrvatsko-francuski fizičar dr. Daniel Denegri (68) smatra da su poteškoće s kojima se susreće LHC gotovo normalne.

Rad u tri smjene

- Pažljivom inspekcijom otkriveni su još neki manji kvarovi, a svi popravci dosad stajali su oko 30 milijuna eura. To su veliki novci, no treba imati na umu da cijeli LHC stoji  koliko i jedan tjedan boravka Amerikanaca u Iraku - rekao je  Denegri naglasivši da inženjerski timovi u CERN-u rade neprekidno u tri smjene svih sedam dana u tjednu kako bi se otklonili svi nedostaci.  Istodobno, fizičari na  Tevatronu intenzivno tragaju za Božjom česticom. - Postoji šansa da Amerikanci otkriju Higgsov bozon prije nas, ali ja mislim da se to neće dogoditi. Kad LHC počne s radom, Amerikanci će se ponovno vratiti - rekao je Vranić. Slično misli i Denegri. - Mi se s Amerikancima istodobno natječemo i surađujemo. Počne li LHC s radom u studenome ove godine, naše su šanse mnogo veće - zaključio je Denegri.

Neuhvatljivi ključ za razumijevanje mase

LHC, najveći akcelerator elementarnih čestica na svijetu, smješten je na dubini od 100 metara u tunelu opsega 27 kilometara čiji je jedan dio u Švicarskoj, a drugi u Francuskoj.

Pomoću LHC-a fizičari će pokušati rekonstruirati uvjete kakvi su vladali prije 13 milijardi godina, dakle u trenutku stvaranja svemira za koji se drži da je nastao Velikim praskom. Glavni i najatraktivniji cilj projekta LHC-a jest uhvatiti “Božju česticu”, odnosno Higgsov bozon. Riječ je o hipotetskoj čestici koja je ključ za razumijevanje mase, a njezino je postojanje još 1964. godine predskazao britanski fizičar Peter Higgs. Zbog   njene neuhvatljivosti, nobelovac Ledraman skovao je naziv “Božja čestica”.
 


Van mreže trucker

  • Moderator
  • Forum pomocnik
  • *
  • Poruke: 820
  • Like: +30/-0
  • Pol: Muškarac

Odg: razne zanimljivosti
« Odgovor #232 poslato: 06.09.2009. 17:14:12 »


Djevojčica proplivala s 4 mjeseca

Djevojčica Xiao Xingwa, iz provincije Hebei u Kini, pliva od četvrtog mjeseca života. Treniraju ju baka i djed.Sljedeću srijedu će djevojčica, stara godinu i devet mjeseci, imati svoj prvi javni nastup a sve karte već su rasprodane.

Xingwa voli vodu i može izvoditi svakakve točke. U vodi se toliko dobro osjeća da ponekad zaspi u bazenu - kaže djed malene djevojčice. Njezini roditelji rade u Francuskoj pa se o njoj brinu baka i djed. Budući da žive na obali, djed ju je gotovo svaki dan vodio na plivanje u more jer je vjerovao da je to dobro za njezin razvoj.

 S time je prestao jer mu je mnogo ljudi reklo da ju zlostavlja. Netko je čak zvao i policiju. Umjesto toga, njegova mu je kći poslala bazen koji je postavio u dnevnoj sobi te njegova unuka ondje pliva svaki dan.

 

Van mreže vatrogasac

  • Moderator
  • Forum pomocnik
  • *
  • Poruke: 748
  • Like: +22/-2

Odg: razne zanimljivosti
« Odgovor #233 poslato: 08.09.2009. 12:25:51 »
Prijavio prostitutku jer ga nije zadovoljila
 08.09.2009 08:37
 
 


Jedan dvadesetosmogodišnji Norvežanin iz grada Tromsa prijavio je policiji prostitutku zbog toga što mu je naplatila uslugu a nije ga zadovoljila, ali je zbog toga bio kažnjen sa 900 evra.





Mladić je, naime, zaboravio na novi zakon, koji je stupio na snagu početkom godinem, koji zabranjuje "plaćanje seksualnih usluga". Zakonom je propisano da svaki Norvežanin kome bude dokazano da platio za seks, bilo u Norveškoj ili u inostranstvu, bude kažnjen novčano, ili čak zatvorom do šest meseci.


"Muškarac je prostitutku, Ruskinju, prijavio jer je smatrao da nije dobio uslugu koju je platio. Nisu mogli da se dogovore oko cene, pa je žena otišla ne obavivši posao do kraja. Po novom zakonu kažnjen je 900 evra, a u slučaju da ponovi prestup ići će u zatvor", rekao je policajac Kurt Petersen.


Izvor

Van mreže vatrogasac

  • Moderator
  • Forum pomocnik
  • *
  • Poruke: 748
  • Like: +22/-2

Odg: razne zanimljivosti
« Odgovor #234 poslato: 08.09.2009. 12:29:00 »

 07.09.2009 10:31
 
 


Adolf Hitler pojavljuje se u novom reklamnom spotu za borbu protiv side kojeg organizacije za borbu protiv te bolesti kritikuju zbog, kako navode, poistovećivanja obolelih sa masovnim zločincem.





U spotu koji traje 30 sekundi i koji se može pronaći na internetu, par vodi ljubav u mračnoj sobi, a lice muškarca se ne vidi. U poslednjem segmentu spota vide se crte lica Adolfa Hitlera, a potom i slogan kampanje "Sida je masovni ubica. Zaštitite se".


Reklamna agencija Das komite (Comitee) snimila je slične reklame u kojima se pojavljuju Sadam Husein i Staljin.
"Pitali smo se koji lik bismo mogli da damo virusu, a to nije moglo da bude lepo lice", rekao je kreativni direktor agencije Dirk Silc.

Nemačka agencija navodi da je reklama snimljena kako bi se "ljudi protresli" pred svetski dan borbe protiv side, 1. decembra.
Reklama će biti prikazana naredne sedmice na nemačkoj televiziji.
Ipak, organizacije za borbu protiv side ocenile su da bi reklama mogla da dovede do toga se oboleli, a ne sama bolest, povezuju sa Hitlerom.
"Svaki četvrti oboleli u Britaniji ne zna da je bolestan, pa sve što bi moglo da ih obeshrabri nije od pomoći", rekla je BBC njuzu Viki Šerd iz organizacije Terens Higins trast.
"Opasna stvar kod reklame je to što u njoj nema prateće poruke kojom se ljudi podstiču da budu bezbedni i koriste kondome", objasnila je.

Van mreže vatrogasac

  • Moderator
  • Forum pomocnik
  • *
  • Poruke: 748
  • Like: +22/-2

Odg: razne zanimljivosti
« Odgovor #235 poslato: 08.09.2009. 12:31:02 »
Spava u frižideru da bi ostala mlada
 08.09.2009 11:05
 
 


Jedna 49.godišnja Amerikanka, opsednuta svojim izgledom, uvrtela je sebi u glavu da hladnoća održava kožu mladom i elastičnom



Da bi usporila proces starenja, izvesna Džojs, čije se puno ime i prezime ne navodi, izumela je novu tehniku - spavanje u frižideru.
   Nezadovoljna rešenjima estetske hirurgije čiji je bila zavisnik, Džojs se odnedavno svake noći podvrgava posebnom tretmanu pomlađivanja na temperaturi od tri stepena ispod nule.
   Posle normalnog radnog dana, ova Amerikanka u ratu protiv bora odlazi na počinak u frižider gde provede ostatak noći sklupčana na ledenom jastuku.

Van mreže vatrogasac

  • Moderator
  • Forum pomocnik
  • *
  • Poruke: 748
  • Like: +22/-2

Odg: razne zanimljivosti
« Odgovor #236 poslato: 04.10.2009. 00:23:01 »
Hrvatski poštari pali test inteligencije
30.09.2009 13:01
 
 


Gotovo 600 zaposlenih u Hrvatskoj pošti nije prošlo test inteligencije i, kao rezultat toga, moraće da se zadovolje slabije plaćenim radnim mestom, piše zagrebački Jutarnji list.




Test inteligencije nisu morali da polažu "obični" poštari, kojih je oko 12.000, nego njihovi nadređeni, njih oko 1.200.


Oni, međutim, testove nisu shvatili ozbiljno jer ih niko nije upozorio kako od rezultata zavisi njihova karijera, pa je polovina njih "pala", a iz uprave im je navodno poručeno kako ih čeka degradacija, odnosno novo radno mesto s platom nižom i do 1.400 kuna (oko 200 evra).
"To je neka veća mućka. Ne mogu da verujem da jedan psihotest više znači nego moja viša škola i 20 godina radnog staža", prokomentarisao je Kruno Gregurović, rukovodilac u glavnoj zgradi Pošte u Zagrebu.


Izvor

Van mreže vatrogasac

  • Moderator
  • Forum pomocnik
  • *
  • Poruke: 748
  • Like: +22/-2

Odg: razne zanimljivosti
« Odgovor #237 poslato: 04.10.2009. 00:38:17 »
Dan glupih pitanja
29.09.2009 18:55
 
 


Britanski nastavnici 28. septembra moraju svojim učenicima da odgovaraju na sva postavljena pitanja...koliko god bila glupa.



"Dan glupih pitanja" stigao je u britanske škole. Tradicija postavljanja besmislenih pitanja profesorima, nastavnicima i učiteljima "datira" iz 1980. godine kada su učenici u Americi, poslednjeg dana u školskoj godini, imali priliku da "propitaju" svoje profesore.

Velika Britanija odredila je 28. septembar za dan kada oni koji ocenjuju moraju da nađu odgovor na svako, bukvalno svako, pitanje. Evo najzanimljivijih:

Koliko vremena je potrebno da se isprži slon?

"Slon je težak oko pet tona, kilogram mesa se peče otprilike 35 minuta, što znači da će za reš pečenog sllona biti potrebno 2.916 sati i četrdeset minuta i ogromna posuda u kojoj će biti serviran".

Od kog keksa bi bilo najbolje napraviti dušek za spavanje?

"Keks 'Newtons' od jagode. Mekan je, a ipak pruža potporu".

Želim da napišem scenario za film i zaradim milione. O čemu bi trebalo da govori?

"Posmatrajući blokbastere, film bi trebalo da govori o mladom čarobnjaku i robotu koji tragaju za prstenom na brodu sa piratima! Srećno!"


Van mreže vatrogasac

  • Moderator
  • Forum pomocnik
  • *
  • Poruke: 748
  • Like: +22/-2

Odg: razne zanimljivosti
« Odgovor #238 poslato: 04.10.2009. 00:43:05 »
Ljudsku rasu ipak ne određuju geni
03.10.2009 21:14
 
 


Do sada nepotvrđenu teoriju da ljudsku rasu ne određuju geni jedinke potvrdili su ovih dana brazilski genetičari i dokazali da rasno pripadništvo, u genetskom smislu, nema nikakvo značenje.



Svoja istraživanja mogućeg uticaja gena na "rasno određenje" čoveka brazilski genetičari obavili su u svakako rasno najizmešanijoj populaciji na svetu i zaključili da bi bio potpuno uzaludan pokušaj da se analizom gena odredi rasa jedne osobe.
Jer, Brazilci su, zapravo, mešavina potomaka Evropljana, Afrikanaca, severnoameričkih Indijanaca i starosedelaca, domaćih Indiosa.
"Većina antropologa i genetičara slažu se da, sa čisto biološkog gledišta, ljudske rase, zapravo, i ne postoje" - smatraju Serđo Penja i njegove kolege sa Univerziteta države Minas Žerais u Brazilu i portugalskog Univerziteta u Portu u izveštaju kojeg su dostavili Brazilskoj akademiji nauka i umetnosti".
"Rase postoje samo kao socijalna konstrukcija i struktura" - tvrde oni.
Oni su ustanovili deset genetskih varijacija koje bi mogle činiti čisto genetsku razliku između 20 muškaraca iz severnog Portugala i isto tolikog broja iz zapadnoafričke države Sao Tome i Pricipe.
Ali genetske razlike nemaju ničeg zajedničkog sa fizičkim karakteristikama kao što su boja kože ili kose - tvrde istraživači.

Sledeći korak u istraživanju bio je test obavljen na dve grupe ljudi - 173 Brazilaca označenih kao "beli", "crni" ili "mešanci" - zasnovan na boji kože, kose, obliku nosa i usana kao i 200 muškaraca koji žive u velikim gradovima i koji sebe smatraju "belcima".
Tom prilikom koristili su 10 "genetskih markera" koji označavaju razliku između ljudi iz Portugala i Afrike ali su među njima pronašli zanemarljive razlike.
Na njihovo najveće iznenađenje, DNK test po "majčinoj strani" pokazao je da čak i ljudi koji se smatraju "belcima" poseduju 33 odsto gena koje imaju potomci domoradaca-Indiosa i čak 28 odsto Afrikanaca.
Na osnovu toga zaključili su da su muškarci evropskog porekla često postajali očevi posle veza sa crnkinjama ili žena iz domorodačkih naroda.
"Zanimljivo je zabeležiti da je iz grupe pojedinaca koja je označena kao 'crnci' 48 odsto njih imalo - neafričke pretke" - napisali su u izveštaju.
U suštini, zaključili su genetičari, "nalazi pokazuju da je u Brazilu oslanjanje na boju kože nepouzdan dokaz o nečijem afričkom poreklu".
"Naša studija sasvim jasno ukazuje na nepouzdanost izjednačavanja boje kože ili rase sa geografskim poreklom i korišćenja termina 'beli' ili 'Evropljanin', s jedne, i 'crni', 'negro' ili 'Afrikanac' s druge strane - kao što se često čini u naučnoj ili medicinskoj literaturi" - kaže se na kraju izveštaja brazilskih genetičara.

Van mreže vatrogasac

  • Moderator
  • Forum pomocnik
  • *
  • Poruke: 748
  • Like: +22/-2

Odg: razne zanimljivosti
« Odgovor #239 poslato: 04.10.2009. 10:07:17 »
Prednosti i mane štedljivih sijalica04.10.2009 06:34
Prednosti i mane štedljivih sijalica



Zbog žive koju sadrže, neophodno je organizovano prikupljati, i reciklirati štedljive sijalice. – Iz zemalja EU do 2012. godine biće „proterane” obične sijalice


Dok se kod nas i u zemljama Evropske unije uveliko promovišu štedljive sijalice pomoću kojih se smanjuje potrošnja električne energije, one sve više brinu ekologe. Češki predsednik Vaclav Klaus nedavno je, apelujući na svoje sunarodnike da se ne odriču klasičnih sijalica, rekao da je „apsolutnoprotiv” ovih štedljivih i naglasio da je to primer„manipulacije slobodama građana”.

Pre mesec dana u zemljama Evrope zvanično je počela zamena klasičnih štedljivim sijalicama, a rok da se ovaj posao završi u Evropskoj uniji je 2012. godina.

Australija je prva uvela pravilo da se jedino mogu koristiti štedljive sijalice, dok je u Kaliforniji sačinjen predlog za zabranu obične sijalice od 2012. godine. Nemačka je već zabranila upotrebu običnih sijalica, a u našoj zemlji ovakvu zabranu treba očekivati do 2015. godine.

Profesor Elektrotehničkog fakulteta Miomir Kostić ukazuje da naše građane o štedljivim sijalicama često informišu osobe u čijim izjavama ima puno netačnosti i nenamerno izostavljenih činjenica koje se, pre svega, odnose na nedostatke štedljivih sijalica. Ozbiljna mana koju najčešće ističu protivnici štedljivih sijalica, kako navodi naš sagovornik, jeste činjenica da svaka od njih sadrži malu količinu žive (1,2–5 miligrama). Zbog toga je potrebno organizovano prikupljati, skladištiti i reciklirati pregorele sijalice.

– Lomom štedljivih sijalica živa može da dospe u zemlju i vodu i tako zagadi naše okruženje (posebno je opasan metil žive koji preko ribe dospeva u čovekov organizam, gde može da izazove ozbiljna oboljenja). Žive ima i u uglju koji sagoreva u termoelektranama, pa promotori štedljivih sijalica s pravom tvrde da manja potrošnja električne energije, koja je rezultat upotrebe štedljivih sijalica, dovodi do redukcije emisije žive u atmosferu koja je veća od njenog sadržaja u štedljivim sijalicama – kaže Kostić.

Međutim, prema rečima našeg sagovornika, njihove tvrdnje postaju netačne ako se u termoelektranama primene savremeni elektrofilteri koji emisiju žive smanjuju deset puta. Zbog toga je neophodno da se zakon koji se odnosi na organizovano tretiranje pregorelih štedljivih sijalica, čije je donošenje u toku, primenjuje istovremeno sa njihovom upotrebom.

– Troškove organizovanog uklanjanja pregorelih štedljivih sijalica (0,15–0,30 evra po komadu) treba da snose proizvođači ili uvoznici ovakvih sijalica, što predstavlja praksu u zemljama Evropske unije – naglašava Kostić.

On napominje da je značajan pozitivan uticaj masovne primene štedljivih sijalica na manje zagrevanje planete (pošto se oko 70 odsto električne energije u Srbiji proizvodi u termoelektranama, manja potrošnja električne energije dovodi do manje emisije ugljen-dioksida, koji odlučujuće podstiče efekat staklene bašte). Redukuje se i emisija sumpornih i azotnih oksida u atmosferu.

Naš sagovornik ukazuje da se nedostatak štedljivih sijalica ogleda i u tome što je potrebno da prođe čitav minut dok počnu da proizvode približno deklarisanu količinu svetlosti. Ozbiljna mana je i da su njihove dimenzije još oko 50 odsto veće od dimenzija običnih sijalica, tako da u mnogim slučajevima ne mogu da ih (adekvatno) zamene u postojećim svetiljkama.

Domaćinstvima koja redovno plaćaju račune za struju Elektrodistrubucija Srbije je poklonila po dve štedljive sijalice. Bojan Kovačić, direktor Agencije za energetsku efikasnost, ističe da će poklonjenih 120.000 sijalica smanjiti potrošnju električne energije u našoj zemlji za 1,7 miliona kilovatsati za mesec dana.

Naš sagovornik je izračunao da štedljiva sijalica od 23 vata daje istu svetlost kao standardna sijalica od 100 vati, a da je godišnja ušteda više od 134 kilovatsata.

„Nije čudno što mnoge zemlje apeluju na potrošače da koriste sijalice sa oznakom 'A' umesto 'E', koje su najefikasnije i, doduše, malo skuplje”, kaže Kovačić.