Molim vas da se
prijavite
ili se
registrujete
.
1 čas
1 dan
1 nedelja
1 mesec
Zauvek
Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Početna
Pomoć
Pretraga
Kalendar
Članovi
Pogledaj spisak članova
Traži korisnike
Prijavljivanje
Registracija
30.07.2026. 07:58:08
Vijesti:
Sve što Vam treba, tu smo mi !
VLADIX SAT forum
»
Digitalne satelitske (DVB-S) i zemaljske (DVB-T) tehnologije
»
Satelitska televizija
»
Kanali
»
Po?inju europsko-ruska lansiranja
« prethodna tema
sledeća tema »
Štampaj
Stranice: [
1
]
Autor
Tema: Po?inju europsko-ruska lansiranja (Pročitano 1953 puta)
Share this topic
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
milenko61
Globalni moderator
VIP extra clan
Poruke: 4105
Like: +149/-12
Pol:
Follow
Po?inju europsko-ruska lansiranja
«
poslato:
01.12.2009. 20:00:27 »
Počinju europsko-ruska lansiranja
Sojuzi doplovili u Kourou, počinju europsko-ruska lansiranja.
Ono što je do prije deset godina bilo nezamislivo, u siječnju će se ostvariti. Ruski Sojuzi poletjet će iz europske svemirske luke Kourou kao i europske rakete Ariane i Vega.
Nakon dva tjedna plovidbe iz St. Peterburga preko Atlantika, u luku Paricabo u Francuskoj Gvajani pristao je jučer transportni brod Colibri europske tvrtke Arianespace. Iz njegove utrobe danas se izvlače dvije ruske rakete nosača tipa Sojuz 2-1 (sat-multimedia.hr). Teškim kamionima dijelovi ruskih lansirnih projektila prevest će se u europsku svemirsku luku Kourou.
Ondje je upravo dovršena gradnja ruske lansirne rampe i prateće zgrade za sastavljanje raketa koja je organizirana baš kao u svemirskim uzletištima Bajkonur i Pleseck. Upravo kao i ondje, i na uzletištu iz džungle ruske će se unaprijeđene rakete sklapati u vodoravnom položaju, a u vertikalnom će položaju biti tek na lansirnoj rampi. Sve će biti jednako kao u Kazahstanu, ali više ništa neće biti isto! Europska svemirska agencija i tvrtka Arianespace sklopili su dugoročni ugovor s Ruskom nacionalnom svemirskom agencijom o zajedničkom komercijalnom nastupanju na tržištu komercijalnih lansiranja (sat-multimedia.hr). Zajedno imaju izvrsne rakete, jer se obnovljeni Sojuz izvrsno uklapa u paletu s raketom Vega, za lake satelite, i raketom Ariane 5, za izbacivanje vrlo teških tereta u zemaljsku orbitu i dalje.
Sojuz, s druge strane, zato jer će biti lansiran u blizini ekvatora, u orbitu će bez preinaka ispaljivati za trećinu veće terete nego iz Bajkonura. Prvi takav teret su lansiranja po dva europska satelita Galileo, nova generacija navigacijskih satelita, sustava mnogo preciznijeg od GPS-a, koji je - što je manje poznato - američki vojni sustav.
Zanimljivo je da su rakete Sojuz najpouzdanije. Iako se praktično bez preinaka proizvode duže od 40 godina, 10. studenoga iz Bajkonura ispaljena je jubilarna 1750. raketa tog tipa (sat-multimedia.hr). Nijedna dosad nije imala nezgodu pri lansiranju!
Izvor: Večernji list
Autor: Sat Multimedia
Sačuvana
Štampaj
Stranice: [
1
]
« prethodna tema
sledeća tema »
SMF 2.0.15
|
SMF © 2011
,
Simple Machines
VLADIX
forum © 2007 - 2011. |
WAP
| Tema: Bloc