Molim vas da se prijavite ili se registrujete.
Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

VLADIX SAT forum

18.04.2024. 21:41:26
Vijesti: Sve što Vam treba, tu smo mi !

Autor Tema: treba mi elektricar  (Pročitano 11381 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže prodigy

  • Moderator
  • Super clan
  • *
  • Poruke: 1820
  • Like: +21/-5
  • Pol: Muškarac
  • out off space

treba mi elektricar
« poslato: 09.06.2011. 14:51:02 »
ovako cu ja to ukratko,dobio sam trofazni stednjak gorenje,i sad imam frku posto mi trofazna uticnica nije bas najpristupacnija a ni mjesto gdje bi bio,trebao bi mu ukinuti trofaznu uticnicu i prebacit ga na dvofaznu uticnicu....

ehh sad sam ja to odradio,samoincijativno nisam se ni informisao oko toga,vec uzeo dvofaznu uticnicu spojio zice,zegnuo je u utucnicu zapalio kolo,vidim radi... u tom momentu uzmem ispitivac jer strujom se nije zajebavat,i stavim ga na kolo il pored i i lampica gori,sto nebi smjelo znaci da ima struje u njemu,tako da sam odustao od svega dok se ne informisem,naravno uz strucnu pomoc elektricara...

Van mreže domagoj73

  • Senior clan
  • *
  • Poruke: 75
  • Like: +4/-1
  • Pol: Muškarac

Odg: treba mi elektricar
« Odgovor #1 poslato: 09.06.2011. 20:24:55 »
Evo mala pomoć od mene: Struja može biti jednofazna/monofazna 230 V ili trofazna 3x400 V. Obzirom da želiš spojit stednjak na jednu fazu potrebno je na njemu "brikovat" (kratko spojit kontakte L1,L2,L3 to ti je faza-fazni vodič ili smeđi kabel),plavi vodič spojiti na neutral i žuto zeleni na uzemljenje   koje ima simbol  -III (okrenut za 90 stupnjeva).Znači u  trofaznoj  utičnici kada je skineš imaš tri faze (L1,L2,L3 nulu i zaštitno uzemljenje). Trebaš ispitivačem provjerit koje su te tri faze  (obično budu dvije crne i jedna smeđa) jednu uzet a druge dvije dobro izolirat,spojit na utičnicu na jedan kontakt recimo smeđu žicu,uzet plavu žicu spojit na drugi kontakt a žutozelenu na zaštitni kontakt (moraš kupit utičnicu sa zaštitnim kontaktom) . E sad je ovo važno pa ću pisat veliki slovima  UKOLIKO JE U TEBE NA EL INSTALACIJI PRAVILNO ODRAĐEN SISTEM ZAŠTITNOG NULOVANJA  ILI UZEMLJENJA ONDA NA ŠTEDNJAKU NEĆE SVIJETLITI ISPITIVAČ KAD GA PRISLONIŠ, a ako nije to ćeš napraviti tako da spojiš žutozeleni i plavi vodič,u utičnici odnoosno da "brikuješ" ta dva kontakta . Napomena : Kod jednofaznog sistema kad napraviš kratki spoj (između faze i nule) obično te malo trene i ispane ti ispitivač iz ruke,a kad napraviš fazni kratki spoj (između dvije faze) onda ti pukne prid očima! POZOR OVO MOŽE BITI OPASNO PO ŽIVOT ! Nadam se da sam donekle pomogao a ako ti nije šta jasno bolje  pitaj...pozdrav
« Poslednja izmena: 09.06.2011. 20:28:33 domagoj73 »
metabox II,neotion 501/601,humax vaci 5300,x sat cdtv 310,echolite 880-metabox 7,digistar 5220,samsung 9500 viaci

Van mreže scoobydoo

  • Globalni moderator
  • Super clan
  • *
  • Poruke: 1786
  • Like: +38/-5
  • Pol: Muškarac
  • Dežurni zajebant Vladix foruma, Antilaser Team HR

Odg: treba mi elektricar
« Odgovor #2 poslato: 09.06.2011. 21:33:36 »
Mala napomena i od mene. Ukoliko u stanu ili kući imaš ugrađenu zaštitnu strujnu sklopku ( u narodu poznata kao FID sklopka ) onda ne smiješ premostit nul vod ( plavi ) sa uzemljenjem ( žuto-zelena ) jerbo će ti se odmah aktivirat sklopka i izbacit kompletnu instalaciju iz upotrebe.

Van mreže prodigy

  • Moderator
  • Super clan
  • *
  • Poruke: 1820
  • Like: +21/-5
  • Pol: Muškarac
  • out off space

Odg: treba mi elektricar
« Odgovor #3 poslato: 09.06.2011. 22:04:58 »
pa ja sam nasao neku uticnicu sa nekog kabla sto sam imao,bio je prerezan pa je samo uticnica ostala,pa ja sam spojio smedu u jedno,plavu u drugo,a zutozelu sam zastekao u sredinu,jer je i unutra bio kao serafic pa sam isao logikom,a cini mi se da su jos ostale 2 crne zice koje sam presjekao i namotao koliko sam uspjeo izolir trake,kazem steknuo ga i jebote predem rukom preko kola grije,stavim ispitivac na njega pokazuje struju!

a ja to sve radim izvan struje,jer nije mi se zajebavat sa tim,pa neznam eto jesam dobro spojio,i zasto mi svijetli ispitivac,a sto se tice uzemljena nema ga...

pa sta bi ja sad ustvari trebao napraviti,nebi jos da me struja rukne,jebo stednjak! bolje u miru :occasion14:

Van mreže scoobydoo

  • Globalni moderator
  • Super clan
  • *
  • Poruke: 1786
  • Like: +38/-5
  • Pol: Muškarac
  • Dežurni zajebant Vladix foruma, Antilaser Team HR

Odg: treba mi elektricar
« Odgovor #4 poslato: 09.06.2011. 22:16:33 »
Ako nema uzemljenje i nema FID sklopke, poveži u utičnici u zidu plavu i žutozelenu žicu i riješio si problem.
S ovim si napravio tzv Sustav zaštite nulovanjem.
I kao što kolega prije mene reče, ovo može biti OPASNO PO ŽIVOT!!!
U svakom slučaju, bolje pozovi nekog tko se razumije u struju jer najbitnije je sačuvat živu glavu, a sa strujom se nije zajebavat.

Van mreže prodigy

  • Moderator
  • Super clan
  • *
  • Poruke: 1820
  • Like: +21/-5
  • Pol: Muškarac
  • out off space

Odg: treba mi elektricar
« Odgovor #5 poslato: 09.06.2011. 22:34:11 »
a u uticnici je fazon,znaci trebao bi tamo spojiti plavu i zutozelenu da mi ne svijetli ispitivac kad ga postavim na stednjak,znaci dzaba ja spajam ovaj oavaj iz stednjaka za uticnicu,dok u njoj ne spojim te dvije zice...

ajde to spiji a da u uticnici nema struje,jedino bi tad to odradio,ovako na zivo bez iskustva mi se bas u ne dira,jer kako kazu struja je jedino zensko sto se neda dirati ;D

Van mreže scoobydoo

  • Globalni moderator
  • Super clan
  • *
  • Poruke: 1786
  • Like: +38/-5
  • Pol: Muškarac
  • Dežurni zajebant Vladix foruma, Antilaser Team HR

Odg: treba mi elektricar
« Odgovor #6 poslato: 09.06.2011. 22:56:45 »
Tako je. Sve ovo moraš odradit ili u utičnici u zidu, ili glavnom razvodnom ormaru.
A što se tiče struje i ne diranja iste, ja sam već postao imun na nju s obzirom koliko puta me već zveknula  :D

Van mreže tremondo

  • Novi na forumu.
  • *
  • Poruke: 1
  • Like: +0/-0

Odg: treba mi elektricar
« Odgovor #7 poslato: 09.06.2011. 23:03:41 »
Mani se ispitivača jer on svijetli i na razne indukcije. Uzmi neki od instrumenata za ispitivanje napona i vidi dali imaš napona između nule i mase štednjaka. Sve drugo je u najmanju ruku neozbiljno i može biti opasno.

Van mreže prodigy

  • Moderator
  • Super clan
  • *
  • Poruke: 1820
  • Like: +21/-5
  • Pol: Muškarac
  • out off space

Odg: treba mi elektricar
« Odgovor #8 poslato: 10.06.2011. 10:04:02 »
ja sam mislio to je za cas posla.ustvari i spojio sam utikac za uticnicu za cas posla al eto ispade ta glupa pojava da mi pokazuje struju,sad neznam ni sam dal da se dalje zajebavam sa tim...

nit ja imam uredjaja kakvih nit mi se spaja to u uticnicu da me jos drmne struja...

a i alat mi je jak ispitivac i kombinirke ;D al i to je nesto ;D

Van mreže domagoj73

  • Senior clan
  • *
  • Poruke: 75
  • Like: +4/-1
  • Pol: Muškarac

Odg: treba mi elektricar
« Odgovor #9 poslato: 10.06.2011. 15:58:30 »
Pa iskreno to nije posao za neiskusne,trebao bi ti električar,to je najsigurnije ! Evo zovi mene...ako si blizu dolazim i popijemo po pivu i to je to ! :occasion14:
metabox II,neotion 501/601,humax vaci 5300,x sat cdtv 310,echolite 880-metabox 7,digistar 5220,samsung 9500 viaci

Van mreže scoobydoo

  • Globalni moderator
  • Super clan
  • *
  • Poruke: 1786
  • Like: +38/-5
  • Pol: Muškarac
  • Dežurni zajebant Vladix foruma, Antilaser Team HR

Odg: treba mi elektricar
« Odgovor #10 poslato: 10.06.2011. 19:07:10 »
Pa iskreno to nije posao za neiskusne,trebao bi ti električar,to je najsigurnije ! Evo zovi mene...ako si blizu dolazim i popijemo po pivu i to je to ! :occasion14:
E kolega, nisi u redu.....
Mi se naje...smo oko struje a ti bi pokupio zasluge i popio  :occasion14: bez nas  :D :D :D

Van mreže Ak@i

  • Moderator
  • Forum pomocnik
  • *
  • Poruke: 518
  • Like: +17/-4
  • Pol: Muškarac
  • Ne brze od...............200 km/h

Odg: treba mi elektricar
« Odgovor #11 poslato: 10.06.2011. 20:53:57 »
Ovde mnogo cega nije u redu!  ;D Predpostavljam da si uspeo razresiti svoj problem pa zbog toga necu nastaviti da pisem o tome,ali ako nisi onda reci pa ce mo postupno razresiti!  ;)

Van mreže prodigy

  • Moderator
  • Super clan
  • *
  • Poruke: 1820
  • Like: +21/-5
  • Pol: Muškarac
  • out off space

Odg: treba mi elektricar
« Odgovor #12 poslato: 10.06.2011. 21:52:15 »
nema posla bez goriva zvanog pivo  ;D  :occasion14:
mi od struje napravismo festu ;D

a ja nista nisam rijesio,osim sto sam spojio tri zice u utikac i sto mi ispitivac svijetli na stednjaku ;D

Van mreže shishmish

  • VIP
  • Forum pomocnik
  • *
  • Poruke: 680
  • Like: +10/-0
  • Pol: Muškarac
  • Nemam curu! Ne da mi žena!! ;)

Odg: treba mi elektricar
« Odgovor #13 poslato: 10.06.2011. 23:10:07 »
Obrni utikač (za 180 stepeni) i uštekaj u utičnicu!
Jel' sad svetli na šporetu?
 :icon_thumright:
Amiko HD8260+ , antena ofset 110, štap.motor SuperJack i pozicioner, lnb 0.2db, tbs6902 sat.kart