Molim vas da se prijavite ili se registrujete.
Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

VLADIX SAT forum

18.04.2024. 06:36:10
Vijesti: Sve što Vam treba, tu smo mi !

Autor Tema: Digitalizacija televizije u Hrvatskoj  (Pročitano 8735 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Maverick

  • Admin 2
  • Super clan
  • *
  • Poruke: 2277
  • Like: +135/-9
  • Pol: Muškarac
  • Semper Fidelis...Without Fear

Digitalizacija televizije u Hrvatskoj
« poslato: 31.07.2008. 20:39:34 »
evo što kaže HRT o digitalizaciji u Hrvatskoj

Van mreže guns n roses

  • Admin 2
  • Super clan
  • *
  • Poruke: 2170
  • Like: +105/-1
  • Pol: Muškarac

Odg: Digitalizacija televizije u Hrvatskoj
« Odgovor #1 poslato: 31.07.2008. 20:41:50 »
za novce koje im dajemo trebali bi nam kupiti tv i vanzemaljski prijem-2 kanala 73 kn

Van mreže milenko61

  • Globalni moderator
  • VIP extra clan
  • *
  • Poruke: 4105
  • Like: +149/-12
  • Pol: Muškarac

Odg: Digitalizacija televizije u Hrvatskoj
« Odgovor #2 poslato: 21.08.2008. 00:00:16 »
Gašenje analognog signala najprije u Primorju i Istri



U Primorsko-goranskoj i Istarskoj županiji analogni signal biti će isključen već 1.7.2009. godine, te će svi bez odgovarajućeg konvertera ili TV prijamnika ostati bez slike.


Vladini kuponi za kupnju digitalnih tunera, tj. pretvarača digitalnog u analogni signal početi će se slati na adrese 1,17 milijuna HRT-ovih pretplatnika od 1. rujna ove godine, a sve s ciljem kako bi se ova neizbježna tranzicija što prije započela i što uspješnije završila. 1.1.2011. godine je najavljen datum nakon kojeg bi se analogni signal trebao napokon ugasiti nakon više desetljeća rada, a kako će se stvari razvijati i kako će pretplatnici reagirati na kupone i cijene uređaja, u narednim mjesecima ćemo vidjeti. Kako stoji u Vladinom programu prelaska na novi signal, fizičke osobe koje plaćaju pretplatu dobiti će po jedan kupon u vrijednosti od 135 kuna za kupnju jednog konvertera. Subvencija Vlade će iznositi oko 160 milijuna kuna.

Najjeftiniji “konverter” oko 350 kuna
Informacije koje još mnogima nisu poznate tiču se samih cijena spomenutih pretvarača za koje mnogi misle da će kuponom moći preuzeti besplatno. U našim trgovinama cijene se kreću od oko 350 kuna za osnovne modele, pa sve do 2000 kuna za modele s MPEG-4 sustavom koji će najvjerojatnije biti korišten za prijem HD signala koji se već sada eksperimentalno emitira digitalnim putem. Kako većina korisnika doma posjeduje više od jednog TV prijemnika (anketa na stranici: 33% posjeduje 3 TV prijemnika, 32% 2, a tek 10% samo 1), kuponom će moći pokriti tek dio troška jednog konvertera, dok će za sve ostale TV prijemnike morati izdvojiti puni iznos. Već se sada špekulira o kupnji jednog konvertera koji bi se postavio ispred svih uređaja, te bi se iz njega slao analogni signal u sve TV prijemnike u kući. Kako stvari stoje, takvi će scenariji loše prolaziti jer bi se time bitno degradirala kvaliteta slike, što je jedna od važnih stavaka pri prelasku na digitalni signal - čista slika bez smetnji na koje smo navikli kod analogije.

Ništa bolje ni na Zapadu
Da za prosječaj hrvatski budžet, posebno umirovljenički, ovo neće biti mala investicija, potvrđuje primjer SAD-a gdje će se analogni signal ugasiti već iduće godine, u veljači. Tamošnja vlada građanima dijeli bonove za kupnju dvaju konvertera u iznosu od po 180 kuna. Najpovoljniji konverteri tamo su nešto povoljniji pa građani moraju doplatiti cca. 90 kuna (za razliku od 215 kuna kod nas). Američki mediji prenose kako je nemali broj građana kojima je i ova ponuda neprihvatljiva jer ne žele dodatno plaćati ono što već imaju - televizijsku sliku. Veliki broj stanovnika, posebno onih starijih uopće nije upućeno u razliku između digitalne i analogne tehnologije, te se vode onom ruskom “Čemu popravljati ono što nije pokvareno?”.

Novi TV prijemnici već spremni
Građani koji su kupili HD prijemnik s integriranim digitalnim tunerom konvertere neće trebati kupovati, te će kupon moći iskoristiti za kupnju konvertera za drugi TV prijemnik u domaćinstvu. Da biste provjerili posjeduje li vaš TV prijemnik digitalni tuner, pogledajte originalno pakiranje i potražite oznaku “DVB-T” ili tu informaciju potražite u korisničkim uputama.





« Poslednja izmena: 21.08.2008. 00:02:44 mmaslane »

Van mreže marre

  • Moderator
  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 283
  • Like: +26/-4
  • Pol: Muškarac
  • Burning ring of fire...

Odg: Digitalizacija televizije u Hrvatskoj
« Odgovor #3 poslato: 21.08.2008. 08:37:10 »
Samo da se nadovezem (a nadam se nekome i pomognem u izboru),a sto se tice najjeftinijih "konvertera",odnosno DVB-T recivera sa mpeg2 dekoderom,ja sam svoj (najjeftiniji) pre par meseci kupio u Metrou u Osijeku (Quadro DVB-T M3101) za 245 Kuna,i jos dobio za dzaba (i nije za NISTA) sobnu antenicu uz njega!!!
Metabox 2 original,antena 90cm,LNB 0.1db.+ motor

Van mreže Maverick

  • Admin 2
  • Super clan
  • *
  • Poruke: 2277
  • Like: +135/-9
  • Pol: Muškarac
  • Semper Fidelis...Without Fear

Odg: Digitalizacija televizije u Hrvatskoj
« Odgovor #4 poslato: 21.08.2008. 09:25:27 »
Samo da se nadovezem (a nadam se nekome i pomognem u izboru),a sto se tice najjeftinijih "konvertera",odnosno DVB-T recivera sa mpeg2 dekoderom,ja sam svoj (najjeftiniji) pre par meseci kupio u Metrou u Osijeku (Quadro DVB-T M3101) za 245 Kuna,i jos dobio za dzaba (i nije za NISTA) sobnu antenicu uz njega!!!

i kako radi quadro?

Van mreže marre

  • Moderator
  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 283
  • Like: +26/-4
  • Pol: Muškarac
  • Burning ring of fire...

Odg: Digitalizacija televizije u Hrvatskoj
« Odgovor #5 poslato: 21.08.2008. 12:24:21 »
Pa Quadro na moje pozitivno iznenadjenje radi jako lepo!!!
Ima dobar tuner,mogucnos uljucivanja napajanja od 5V na koaksijalni kabal (za antene sa pojacalom) sto mi se jako svidja,i to koristim jer imam jednu takvu antenu,onu sa mrezom,a na sebi ima Philips-ovo pojacalo i sve i radi SUPER!!! Samo sto ovde kod nas za sada imaju samo 4 digitalna programa RTS 1 i 2,Avala i Stankom,mada...     ima i jos jedan RTS4 ali oni samo vrte informacije o DVB-T,edukuju narod...     ii tako u nazad 3 godine na tom programu...    ali bice valjda bolje kada krenu velike privatne kuce u digitalizaciju,(B92,Pink...   )videcemo onda...     
A da ponovim,reciver kao reciver moja topla preporuka za one koji traze kompromis izmedju cene i kvaliteta (a malo li nas je takvih! ;)).
Metabox 2 original,antena 90cm,LNB 0.1db.+ motor

Van mreže mix

  • VIP
  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 456
  • Like: +36/-2
    • sat-hr forum

Odg: Digitalizacija televizije u Hrvatskoj
« Odgovor #6 poslato: 21.08.2008. 14:00:54 »
Ne znam kako vama, ali ima vam i po 229 kn oni Vivax DVB-T. Ko voli nek izvoli. Ja sam također ostao iznenađen kada sam vidio ovo. Ali radi dobro. Kupio ga djedu. Inače ja imam jedan Digimax i jedan ugrađen u Sony Bravia LCD
Kathrein UFS910 HD (HDD 80GB)
SkyStar2

Van mreže milenko61

  • Globalni moderator
  • VIP extra clan
  • *
  • Poruke: 4105
  • Like: +149/-12
  • Pol: Muškarac

Odg: Digitalizacija televizije u Hrvatskoj
« Odgovor #7 poslato: 21.08.2008. 16:30:43 »
Poznat datum prelaska Hrvatske na digitalni signal

Hrvatska će od 1.1.2011 godine završiti sa analognim emitiranjem televizijskih signala zemaljskim putem i u potpunosti prijeći na isključivo digitalno emitiranje zemaljskih signala. Vlada Republike Hrvatske usvojila je na  sjednici Strategiju prelaska s analognog na digitalno zemaljsko emitiranje televizijskih programa. Riječ je o dokumentu usmjerenom na realizaciju jednog od ciljeva Programa Vlade za mandatno razdoblje od 2008 do 2011 godine te strateški važnom dokumentu koji nudi smjernice za budući razvoj digitalne televizije u Hrvatskoj.

za prijem digitalne zemaljske televizije potreban je ili digitalni prijamnik (set top box) ili neki drugi uređaj kompatibilan sa DVB-T standardnom (kao što su noviji televizori koji imaju digitalne tunere ili PCI DVB-T tv kartice). Svaki će televizijski pretplatnik u sljedećim mjesecima dobiti kupon putem kojega će moći ostvariti pravo na financijsku potporu Vlade Republike Hrvatske u iznosu od 135 kuna pri kupnji digitalnog prijamnika. Zanimljivo je da se za (uspješni) projekt Digitalna Istra pretplatnicima dijelio kupon u vrijednosti od 200 kuna.

Spomenimo i to da se u spomenutoj prezentaciji jasno vidi plan korištenja pojedinih multipleksa. Tako bi se u prvom multipleksu trebala emitirati četiri sadašnja nacionalna tv kanala, no ostavljen je prostor za još jedan - ukupno peti kanal u standardnoj razlučivosti (SDTV). Drugi multipleks, koji bi trebao zaživjeti tijekom 2009 godine također će imati slobodan prostor za pet kanala u standardnoj razlučivosti, a isto čeka i treći multipleks. Što znači da bismo u budućnosti mogli imati do 15 kanala sa nacionalnim pokrivanjem.

Četvrti multipleks (MUX D) će biti kombinirani multipleks sa regionalnim i državnim kanalima. To primjerice znači da ukoliko će se na jednom takvom multipleksu emitirati jedan postojeći regionalni kanal, preostala četiri mjesta koristit će se ili za nove kanale na nacionalnoj razini ili za nove kanale na regionalnoj razini. Peti multipleks (MUX E) biti će fokusiran na DVB-H tehnologiju (Handheld) na kojem bi se moglo emitirati do 30 TV ili 60 radijskih kanala. Sadržaj preostalih triju multipleksa (MUX F, MUX G i MUX H) nije definiran, no pretpostavlja se da će se on korisiti za HDTV i PAY TV.






Van mreže scoobydoo

  • Globalni moderator
  • Super clan
  • *
  • Poruke: 1786
  • Like: +38/-5
  • Pol: Muškarac
  • Dežurni zajebant Vladix foruma, Antilaser Team HR

Odg: Digitalizacija televizije u Hrvatskoj
« Odgovor #8 poslato: 27.12.2009. 23:51:03 »
26. siječnja 2010. završava analogno emitranje nacionalnih HRT kanala na području Istre i Kvarnera.....
Ima nade za digitalizaciju  ;D

Van mreže DEva11

  • VIP
  • Senior clan
  • *
  • Poruke: 200
  • Like: +2/-0

Odg: Digitalizacija televizije u Hrvatskoj
« Odgovor #9 poslato: 28.12.2009. 00:21:48 »
Još da je pokrivenost 100%