Molim vas da se prijavite ili se registrujete.
Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

VLADIX SAT forum

29.03.2024. 12:12:29
Vijesti: Sve što Vam treba, tu smo mi !

Autor Tema: Slavonski fis paprikas  (Pročitano 5779 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zeljko211

  • Junior clan
  • *
  • Poruke: 40
  • Like: +0/-0
  • Pol: Muškarac

Slavonski fis paprikas
« poslato: 01.09.2009. 07:04:57 »

Slavonski fis paprikas

Evo jednog recepta dunavskih alasa.
Prvo i osnovno pravilo za dobar fis su sastojci.Vise vrsta ribe ,saran je osnova,malo stuke.soma, nije lose par komada patuljstog somica ubaciti ali moze
i sam saran ako nema druge ribe.Za dobar fis je najvaznija mljevena crvena paprika.Necu govoriti o kolicinama u dekagranima nego onako kako ja kuham.
Sarana od 2-3 kile ocistimo i samo lagano isperemo utrobu,izrezemo u komade i stavimo u kotlic.komadi mogu biti narezani na potkove od sirine 2-3 cm.
Ogulim 3 glavice luka i luk sameljem odnosno izmiksam,stavim ga u kotlic sa ribom,nalijem vodu da prekrije ribu i stavimo kuhati.Paznju treba obrati da ne nalijemo previse ni premalo vode,jer nema vise doljevanja vode.kada pocne vriti dodamo oko 3decilitra domaceg kuhanog paradajza,sada kada ponovno provrije dodamo so,2 velike kasike crvene paprike,1 kasiku ljute crvene paprike samo oprez sa ljutom paprikom,ako netko nevoli ljuto onda neka ne dodaje ljutu papriku.u fis ubacite jednu zelenu papriku pirosku i dva tri feferona ali ne preljuta. sada jedan dodatak toje mala tajna nekih kuhara fisa,dodajte jednu kasiku ajvara,pustite da kuha 45 minuta ali nikako nesmijete mjesati nego samo zavrtite kotlic i li posudu ako kuhate u kuci.Ina kraju morate skroz isprobavati i dodati po vasem ukusu soli ili pariku.nakon 45 minuta na jakoj vatri fis je gotov, uz njega najbolje idu domaci rezanci,koje sami zamjesite.U slast.
__________________