Molim vas da se prijavite ili se registrujete.
Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

VLADIX SAT forum

18.04.2024. 23:25:48
Vijesti: Sve što Vam treba, tu smo mi !

Autor Tema: Hibridi me?u najsigurnijima  (Pročitano 2244 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže trucker

  • Moderator
  • Forum pomocnik
  • *****
  • Poruke: 820
  • Like: +30/-0
  • Pol: Muškarac

Hibridi me?u najsigurnijima
« poslato: 27.08.2009. 21:29:29 »

Renomirana organizacija koja ocjenjuje sigurnost automobila, podvrgnula je kušnji osam novih kandidata – sedmorica su dobila ocjenu odličan, a Citroen C3 je podbacio

Sedmorka koja je dobila maksimalnih pet zvjezdica su: Honda Insight, Kia Sorento, Renault Grand Scenic, Škoda Yeti, Subaru Legacy, Toyota Prius 3 i Volkswagen Polo. Jedini koji nije zadovoljio za najvišu ocjenu bio je Citroen C3, kojem su nadjenuli četiri zvjezdice. Zanimljivo, u samom vrhu nalaze se i dva hibrida, Insight i Prius 3, što je dokaz da ugrađena tehnologija štednje goriva ne šteti elementima sigurnosti. Euro NCAP je naglasio da navedeni hibridni dvojac ostvaruje impresivne rezultate prilikom (neizbježnog) naleta na pješaka, a osim što su za to područje dobili najvišu ocjenu, ujedno su zadovoljili kriterije koji na snagu stupaju tek 2012. To je dokaz da proizvođači automobila, naročito japanski, pri konstrukciji novih hibridnih modela itekako vode pitanja o sigurnosti pješaka, budući se takva vozila najčešće koristite u gradskim središtima. Zaštita pješaka dugo je bila zapostavljena od strane proizvođača automobila, a u prošloj godini jedva četvrtina testiranih modela dobila je više od dvije zvjezdice za to područje.

Novi europski zakoni, kao i rigorozna Euro NCAP testiranja nagnala su proizvođače da se više posvete zaštiti pješaka. Dr. Michiel van Ratingen, glavni tajnik organizacije Euro NCAP ovdje je naveo Hondu i Toyotu kao ogledne primjere. Citroen C3 nije zaslužio najvišu ocjenu zbog nepostojanja ESC-a (elektronske kontrole stabilnosti) u standardnoj opremi, iako se može naručiti u bolje opremljenim inačicama. Današnji konkurentski modeli isporučuju ga u standardnoj opremi, a u bližoj budućnosti ESC će postati najosnovnija oprema u automobilima svih klasa.