Molim vas da se prijavite ili se registrujete.
Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

VLADIX SAT forum

29.03.2024. 16:29:11
Vijesti: Sve što Vam treba, tu smo mi !

Autor Tema: Linux - uopšteno  (Pročitano 3828 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže dare023

  • Moderator
  • Junior clan
  • *****
  • Poruke: 48
  • Like: +0/-0

Linux - uopšteno
« poslato: 20.07.2009. 17:17:54 »
"Linux je ono crno što koriste hakeri da hakuju internet"
Ne znam gde sam ovo našao , ali jako mi se sviđa.
Pošto sam na jednoj temi dao predlog za otvaranje podforuma za Linux, i dobio povoljne komentare,evo dajem svoj skromni doprinos za to.
Za početak neka budu makar i nekoliko tema, važno je početi.Nadam se da ću uspeti sa nekoliko tekstova koje sam zamislio da vas makar malo zainteresujem da isprobate neku verziju linuxa,kao i da mi neće biti zamereno od strane administratora što bih hteo da proguram svoju ideju.(i skupim još koji post ;) )
Odmah da se ogradim, ne želim i neću nikave rasprave tipa windows vs. linux jer takvim raspravama nema kraja i samo narušavaju lepu atmosferu.
I naravno da sve pozovem da me isprave ako negde pogrešim,a hoću sigurno.....
Registered Linux user #493441

Van mreže dare023

  • Moderator
  • Junior clan
  • *****
  • Poruke: 48
  • Like: +0/-0

Odg: Linux - uopšteno
« Odgovor #1 poslato: 20.07.2009. 17:25:17 »
1.Kako je nastao operativni sistem Linux?
Kao prvo, Linux nije operativni sistem nego kernel!
Kako to?
Da bi objasnili ovo moramo da se vratimo u '80 godine prošlog veka kada su Personal Computer (PC) bili privilegija, a svetom i bivšom SFRJ harali Spectrum i Commodore 64 ...
Tada je na polju velikih sistema dominirao UNIX , koji je naravno, bio licenciran, i namenjen velikim računarskim centrima.Na Američkom MIT je pokrenut projekat GNU koji je trebao da postane besplatna zamena za UNIX.
Ekipa koja je razvijala GNU je uradila dobar deo posla u smislu razvoja,jedino na čemu nisu daleko odmakli je bio kernel.U to vreme se pojavio kernel koji je napisao Linus Torvalds i prepustio ga zajednici da ga danas razvija.U njegovu čast kernel je dobio ime LINUX
Odatle imamo konvenciju da linux operativni sistemi imaju u svome imenu GNU npr. Debian GNU/Linux.Ovo nije slučaj kod svih i nije obaveza
O nastanku linuxa je snimljen i film "Linux revolution OS" koji se može preuzeti odavde http://propaganda.2flub.org/video/Revolution-OS/
a titlovi odavde : http://www.divx-titlovi.com/co-YU/divx-subtitles/search-subtitles.aspx?pageindex=1&keyword=%20revolution%20os&language=&orderby=4&sortby=1
Preporučujem da ga pogledate,verovatno ćete saznati dosta novih stvari, da ne bi ovde nadugačko objašnjavali istorijat linuxa,ima toga po internetu koliko hoćete.A i bitne stvari su rečene

Jedna zanimljivost: GNU  znači GNU Nije Unix

2.Kako je licenciran linux?

Da bi ovo razumeli moramo da znamo da postoji više tipova licenci softvera, pa tako imamo vlasnički softver ,poput onog koji proizvodi Microsoft i softver izdat pod recimo GNU/Gpl licencom koja označava softwer otvorenog koda.
O vlasničkom softveru se zna dosta,mi ćemo se baviti drugim vidovima licenci.
Trenutno postoje dve vodeće fondacije koje podržavaju besplatan i slobodan softver,to su "Free software foundation " (FSF) i "Open source Initiative" (OSI).
Kakve su razlike?
FSF se zalaže da sav sofver bude slobodan (free je za slododu, ne za bespatno),što znači da se može menjati , prilagođavati itd.
OSI se zalaže da se softver izdaje pod nekom od open source licenci, najpoznatija je  GNU/Gpl (GNU General public licence) kao softver otvorenog koda.Da se tako klasifikovao , mora se objaviti izvorni kod programa,i takođe postoji pravo menjanja i prilagođavanja.Ne bih želeo da ulazim u objašnjavanje razlika između ova dva, ionako su minimalne, suština je da zajedničkim radom dolazimo do boljeg softwera
Detalje  licenci možete videti ovde:  http://www.opensource.org/licenses/category
kao i uz svaki program koji je izdat pod nekom od ovih licenci
Naravno postoje i drugi bitni činioci koji podržavaju slobodno i besplatno korišćenje programa,pogledajmo samo :Intel, Mozilla(Firefox),Opera,SUN sa openofisom, javom,virtualboxom,mysql-om i bezbroj zajednica programera okupljenih oko različitih projekata.
 Bitno za nas kao obične korisnike je to da možemo besplatno koristiti programe,što je u opštoj euforiji (opravdanoj) oko legalizacije softwera jako bitno.

 
Registered Linux user #493441

Van mreže dare023

  • Moderator
  • Junior clan
  • *****
  • Poruke: 48
  • Like: +0/-0

Odg: Linux - uopšteno
« Odgovor #2 poslato: 20.07.2009. 17:29:04 »
Nakon što smo se osvrnuli na istorijat Linuxa, vreme je da odgovorimo na neka bitna pitanja:

1. Da li su linux i windows kompatibilni?
Ne!
Ova dva sistema nemaju dodirnih tačaka i programi namenjeni jednom ne odgovaraju za drugi.Izuzetak su programi koji su nezavisni od platforme (npr pisani na JAVI).
Na linuxu se neki windows programi pa i igre mogu pokrenuti preko emulatora WINE koji trenutno podržava značajan broj naslova.Inače,veliki broj programa namenjenih windowsu ima svoje verzije za linux ili dostojne zamene.
Kuriozitet je i to da linux ima podršku za windows tipove particija (ntfs, fat32) po kojima može pisati, dok se kod windowsa moraju instalirati dodaci.
Linux inače ima svoje tipove particija : ext3,ext4,swap..

2.Koje distribucije linuxa postoje i da li su međusobno kompatibilni?

Danas postoji bukvalno stotine različitih linuxa,koje možemo  razlikovati po tome da li su zasnovani na Debianu (jedan od najstarijih linuxa),Red Hatu (jedan od retkih komercijalnih ), da li su na primer namenjeni instaliranju na USB (PUPPY, SLAX)..
Postoje distroi koji  su namenjeni za specifičnu upotrebu : obradu videa i zvuka,multimedijalni centri, disrtroi za druge specifične namene
Ovde ću namerno pomenuti MYTHUbuntu , koji je namenjen za praćenje satelitskih programa,kao i druge multimedijalne sadržaje ,tek da vas zainteresujem. ;) )
Kod linuxa je što se kompatibilnosti tiče , specifično je to da se svaki program može instalirati (kompajlirati ) iz izvornog koda (obično je extenzija .tar.gz),uz zadovoljenje međuzavisnosti sistemskih biblioteka  koje su potrebne (o tome kasnije)

3.Kako se intalira Linux?

Sa instalacionog diska,koji je često i Live disk , pa se može isprobati i bez instaliranja.
Važno je znati da se po završetku instalacije dobija sistem sa mnoštvom već instaliranih programa, spremnih za rad.Pomenuću samo neke najčešće : Openofis, Firefox,e mail lijenti, chat, text editori,GIMP (pandan fotošopu),jednostavnije igrice, program za rezanje diskova idr
Izbor zavisi od distribucije do distribucije.

4.Kako se instaliraju programi na linuxu , gde nestade .exe fajl?

Nema .exe fajla!
Na linuxu se programi najčešće instaliraju preko tzv. paket menadžera ,svlačenjem sa repoa - servera na internetu na kojima se nalaze.Ovo je ujedno i najlakši način, svodi se uglavnom na unošenje naziva programa u polje za pretragu i ostaje da se klikne na OK.Paket menadžer tada automatski preuzima sa servera sve što je potrebno , kompajlira i program se može odmah koristiti (restartovanje kao uslov za korišćenje je jako retko).Važno je reći da se sve preuzima samo jednom, kada instalirate sledeći program , skida se samo nedostajuće.Takođe sam istalacioni disk predstavlja repo sa bibliotekama, tako da se uglavnom može uspostaviti potpuno funkcionalan sistem sa svime što vam treba , i ako nema brze internet veze
Drugi način je već pomenuto kompajliranje iz izvornog koda, ukoliko programa nema u repoima vašeg distroa (što je retko , ali događa se)
I nije komplikovano !

5.Kako se instaliraju drajveri?
Najčešće su drajveri tu odmah po instalaciji sistema, izuzetak su drajveri za grafičke kartice , koji se instaliraju ili iz repoa ili se skinu sa nvidijinog sajta pa se "uradi" ručno.Sa ati karticama situacija je nešto lošija ali mislim da se popravlja
Recimo drajveri za sky star karticu su u samom kernelu,mada se tu mora reći da postoji hardver koji jednostavno ne radi na linuxu  ili ne radi kako treba.
Lično sam jedino sa winmodemom imao nekad davno problema,a na laptopu sve proradilo odmah posle instalacije.

6.Da li mogu imati windows i linux na jednom računaru?
Naravno!
Dovoljno je osloboditi mesto na hard disku i instalirati linux.Tada se instalira i tzv bootloader , najčešće Grub koji se podiže pre bilo kojeg OS-a i daje nam mogućnost da izaberemo OS koji želimo

7.Da li linux može što i windows?
Neki kažu može više, neki može manje.Ja bih rekao da zavisi od očekivanja,jer se možemo uvek razočarati u nešto.
Uglavnom,u svom radu na linuxu nisam našao posao koji ne mogu da obavim.Kao što sam rekao, ili postoje programi rađeni za ovaj OS,ili postoje verzije za njega.

7.Multimedija?
Pa,naravno!!
Filmovi , muzika sve je to tu,uz jednu ogradu.
Naime, pošto su kodeci za recimo,video često vlasnički,moraju se posebno instalirati,najčešće opet iz repoa. Ali i u windowsu se posebno instaliraju
Postoje i linuxi koji odmah prilikom instalacije ubacuju kodeke, pa je to još jedna briga manje

8.Igrice?
Hm...
Daleko od toga da ih nema ,ali ne očekujte poplavu najnovijih naslova sa windowsa.Ja lično jako volim da se opuštam uz World of padman, pomalo otkačenu pucačku online igricu.Mada ima još mnooogo naslova.O tome u nekoj drugoj temi
Da li sam pomenuo da je igranje beplatno?
Registered Linux user #493441

Van mreže dare023

  • Moderator
  • Junior clan
  • *****
  • Poruke: 48
  • Like: +0/-0

Odg: Linux - uopšteno
« Odgovor #3 poslato: 20.07.2009. 17:33:51 »
Instalirao sam linux , i šta sad?
Za svaki distro postoji mnoštvo dokumentacije na netu,postoje forumi vezani za distribucije, kao oni koji se bave linuxom uopšte.
Najčešći korak je instaliranje drajvera za grafučku, apdejt sistema,dodavanje repoa u paket menadžer  i naravno instaliranje programa koji nedostaju.
Eh,da na viruse možete da zaboravite,ne da ih nema nego ih ima jako malo...
Fragmentacija?Šta to ono beše ?
Za sad toliko od mene, nadam se da nisam jako smorio.
Ako nemate ništa protiv, kad opet uhvatim vremena, otvorio bih jednu temu za različite linux distribucije....
A evo i par korisnih linkova:
http://makethemove.net/
http://www.whylinuxisbetter.net/index_ser.php?lang=ser
http://toooools.com/2008/08/100-popular-linux-applications/
http://www.anewmorning.com/2008/07/24/30-free-linux-games-download-your-favorite/
http://www.linuxalt.com/
Registered Linux user #493441