I sve što život nosi > SVAŠTA

Šta piše štampa

<< < (3/10) > >>

milan58:

 #######################################
   SVET  /Srbija/                   585
 ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
                         
 Intervju  Adriana Cortan               
                                       
"ZELJKO JE BIO MOJ DUGOGODISNJI PARTNER
 PREMA KOME CU UVEK GAJITI PRIJATELJSTVO
 I POSTOVANJE!"                        
                                       
 Osim pobednika Dime Bilana, velikog   
 broja hitova i visoke ocene domacinima,
 53.  Evrosong  regionalnoj javnosti   
 doneo je od svega zanimljiviju ljubavnu
 sapunicu koja tek ovih dana, nakon     
 skoro pola godine, pocinje da se kristalise. 
 Iz nesvakidasnjeg ljubavnog cetvorougla
 prvi je ispao Aleksandar Zeremski, kada
 mu je sada vec bivsa verenica Jovana   
 Jankovic po povratku iz Pariza vratila verenicki prsten.                     
                                       
 Opravdano, mnogi su ovaj njen potez   
 protumacili kao indirektnu potvrdu     
 ranije iniciranih prica da se         
 atraktivna voditeljka vec uveliko tajno
 zabavlja sa Zeljkom Joksimovicem, koji
 je opet, podsecamo, u tom trenutku bio
 gotovo na korak od oltara sa           
 dugogodisnjom devojkom, takode         
 voditeljkom Adianom Cortan.       
 Kako bi stavila tacku na price i       
 spekulacije, prva je stisla petlju i   
 odlucila da se oglasi Adriana, koja u 
 jedinstvenoj ispovesti za  Svet  govori
 o cetvorogodisnjoj vezi sa slavnim     
 kantautorom, te sporazumnom raskidu,   
 koji je nedavno i sam Zeljko ozvanicio.
                                       
 Kako se nosis sa novinskim napisima   
 koji se mesecima unazad bave tvojim   
 odnosom sa Zeljkom Joksimovicem?       
 Kao obrazovana i samosvesna devojka,   
 nikada nisam dozvoljavala, niti bih   
 ikada dozvolila da mi mediji kroje     
 zivot. Iskreno, tracevi me nikada nisu
 ni dodirivali, a kamoli pogadali. 
 Partnere, bas kao i prijatelje, biram 
 iskljucivo se oslanjajuci na sopstvene
 stavove, emocije i standarde. Iz toga 
 proizlazi da, logicno, nemam potrebu da
 o bliskim ljudima citam nesto sto su   
 napisali stranci i ljudi koji nas     
 uopste ne poznaju. Tiraz je jedno, a   
 stvaran zivot nesto sasvim drugo.     
 Zar je moguce da si na naslove tipa   
 Zeljko vara Adrianu sa Jovanom  bila   
 potpuno indiferentna?                 
                                       
 Ma koliko zvucalo neuverljivo -       
 apsolutno je moguce. Dugo sam u       
 medijima, tako da sam odavno navikla na
 tekstove koji se bave mojim, i         
 privatnim zivotima meni bliskih ljudi.
 Verujte mi, gotovo svi clanci koji su 
 od  Evrosonga  naovamo objavljeni, a   
 ticu se mog privatnog, a pre svega     
 ljubavnog zivota, zasnovani su na onoj
 staroj,  tresla se gora, rodio se mis !
 Znaci nisi  bolesno ljubomorna , kako 
 su te pojedine kolege etiketirale?     
 Ta konstatacija je apsolutno           
 neosnovana. Takve epitete obicno su mi
 davali ljudi koji me ne poznaju, koji 
 cak sa mnom nikada nisu razmenili     
 nijednu rec. Ljudi koji su me bliski   
 nikada me ne bi tako nazvali. Sigurna 
 sam da me niko tako ne dozivljava.     
 Ispasce jos da ti je sve bilo ravno do
 Kosova i da si jedino ti verovala da su
 Zeljko i Jovana zaista samo prijatelji.
 Ne bih da ponavljam, ali kao sto rekoh,
 u javnosti dominira potpuno pogresna   
 procena moje licnosti. Bar kada je rec
 o pojedinim medijima koji su           
 objavljivali tekstove koje navodis.   
 Ipak, mora biti da si bar malo         
 ljubomorna?                           
 Ljubomora je sastavni deo ljubavi, tako
 da nekada ume da bude i veoma         
 simpaticna kao potvrda iste. Naravno, 
 kao i u svemu drugom u zivotu, i u tome
 je od najvece vaznosti mera. Umerenost
 je bitna. Recimo, ako volite slatku   
 kafu, prijace vam dve kasicice secera,
 od trece ce vam vec biti muka. Zar ne?!
                                       
 Prava je mudrost za sve u zivotu       
 pronaci odgovarajucu meru.       
 Hajdemo sad konkretno - da li si       
 posumnjala da Zeljka i Jovanu ipak     
 vezuje nesto vise od prijateljstva kada
 je ona po povrtaku iz Pariza raskinula
 veridbu sa Aleksandrom Zeremskim?     
 Ne mesam se u tude zivote, niti o njima
 razmisljam. S druge strane, iako je to
 vrlo tesko, trudim se da svoj privatni
 zivot sacuvam samo za sebe.           
 Zasto sa svojim tadasnjim deckom u     
 Francusku nisi i ti otisla?           
 Imala sam obaveza u Beogradu.         
 Secas li se momenta kada si shvatila da
 je tvojoj i Zeljkovoj vezi dosao kraj?
 Ne znam sta bih ti vise rekla na tu   
 temu osim da je sve to sada deo moje proslosti. 
 Zeljko je bio moj dugogodisnji partner
 i u zivotu mu zelim svu srecu. Naravno, i nove uspehe.                         
 Ko je bio inicijator raskida - ti ili on?                                   
 Bas kao i za sastanak, i za rastanak je
 potrebno dvoje. Toliko.               
 Prica se da si ti ta koja je ostavljena...                         
 Prica se i da sam demolirala stan, da 
 sam u depresiji... Na to, kao i na     
 misljenja ljudi koji nisu iz mog       
 bliskog okruzenja, ne mogu i ne zelim 
 da uticem. Sloboda misljenja je       
 neogranicena, a svako od nas ima 24   
 casa u danu i puno pravo da ih potrosi
 onako kako zeli.                 
 Sve do  Evrosonga  od Zeljka i tebe se
 ocekivalo da objavite datum vencanja, kad ono...                             
 Eto, jos jednom se pokazala istinitom 
 ona izreka da se nikada ne zna sta nosi dan, a sta noc.

milan58:

 #######################################
   TEEN /Hr./                           
 ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
                                broj 9 
                                       
                                       
      Kako starcima reci za decka       
                                       
                                       
 Nasla si komada i sad umires od straha
 jer se bojis reci starcima za svoju   
 ljubav. Nema drame, samo hrabro!       
                                       
 Nakon mjeseci potrage za svojim komadom
 napokon si sretno zaljubljena i sve je
 super. No, starci kuze da se s tobom   
 nesto dogada, da previse vremena       
 provodis u sobi saljuci SMS-ove, da si
 zbunjena... Ti kuzis da oni kuze, no ne
 znas sto uciniti. Kako im reci da si zaljubljena?
   
 Odaberi stranu                         
                                       
 Ako ti je bliza mama, razgovaraj s     
 njom. Reci joj otvoreno da si se       
 zaljubila, i to sretno, i pokusaj biti
 iskrena. Nakon tvog istupa ona nece   
 imati snage, a niti volje biti gruba ni
 drska. Posebice ako joj sve ispricas o
 njemu i das joj argumente zasto mozes s
 njim biti bez opasnosti. Od prave mame
 mozes ocekivati samo saveznistvo. Ako 
 pak bolji odnos imas s tatom, njemu   
 reci sto je u pitanju. Samo oprezno,   
 jer ocevi su uvijek zastitnicki       
 raspolozeni prema kcerima.             
   
 Postuj pravila                         
                                       
 Kad ti starci saznaju da imas decka,   
 sigurno ce malo vise nego inace       
 nadzirati tvoje izlaske i paziti       
 ponasas li se cudno ili drukcije.     
 Stoga, pokusaj postivati rokove i doci
 u vrijeme kad su ti rekli. Ako nekad   
 trebas ostati duze, lijepo zamoli,     
 nemoj biti ratoborna jer ces tako samo
 zaostriti odnose i pobuditi sumnju.   
 Isto tako, pokusaj sve svoje obaveze u
 skoli i kod kuce uredno izvrsavati jer
 ti nece moci prigovarati kako si zbog 
 njega zanemarila ucenje ili pospremanje.                           
     
                                       
 Istrpi prodike                         
                                       
 Kad nades prvog ozbiljnijeg decka, mama
 ili tata ce ti pozeljeti odrzati       
 moralnu prodiku o ponasanju. To       
 konkretno znaci da ces morati odslusati
 sve o kontracepciji, stetnosti loseg   
 ponasanja i preranih seksualnih odnosa.
                                       
 Saslusaj ih! Premda ce ti sve to       
 zvucati poput najgore nocne more,     
 svojim ozbiljnim pristupom razgovoru o
 toj temi pokazat ces im da si doista   
 dorasla za ozbiljnu vezu.             
     
 Ne zuri s upoznavanjem                 
                                       
 Nemoj misliti da tvoji starci moraju   
 tvog decka upoznati vec nakon mjesec   
 ili dva veze. Dobro je da znaju tko je
 on, odakle dolazi, koliko godiina ima i
 slicno, ali upoznavanje nije neophodno.
 Mozes ga upoznati s njima ako dode po 
 tebe, ali izbjegavaj da previse boravi
 u tvojoj kuci i ti u njegovoj. Ako     
 jednom prekinete, tada ce razlaz biti mnogo tezi.                           
       
 Ne lazi o njemu                       
                                       
 Mnoge cure vole uljepsavati cinjenice o
 svome decku pa izmisljaju kako bi ispao
 ljepsi, pametniji, bogatiji... Od toga
 nemas nikakve koristi. Laganjem o decku
 s kojim si zapravo pokazujes da nisi   
 zadovoljna s njim onakvim kakav je     
 uistinu. A zasto si onda s njim uopce?
                                       
 Trazi savjet od staraca               
                                       
 Ako u vezi upadnes u neku stvarno     
 veliku frku, poput neplanirane         
 trudnoce, ako skuzis da ti je decko   
 drogeras ili alkic, a ne znas kako se 
 izvuci iz te lose veze, pitaj starce za
 pomoc. I to bez razmisljanja.
 Cak i ako su oni strogi i ne znaju za 
 tvoju vezu, sasvim je sigurno da ce ti
 pomoci i dati najbolji savjet sto ti je
 ciniti. S nekim se problemima u svojim
 godinama ne mozes nositi sama!         
 Frendovi, starci, pa cak i ucitelji u 
 skoli mogu biti od pomoci. Ne zaboravi to!
                                   
 Sto ako ga ne vole                     
                                       
 I to je moguce. Svaki mama i tata misle
 da znaju sto je najbolje za njihovu   
 djecu pa se moze dogoditi da misle kako
 tvoj decko zbog nekih razloga nije     
 dobar za tebe. Budes li im prkosila,   
 obiteljski je rat sigurno na pomolu i 
 tada ni ti, ni oni necete birati       
 sredstva i tesko cete naci rjesenje.   
 Pokusaj razgovarati s njima, saslusaj 
 njihove argumente i iznesi svoje. Daj 
 im do znanja da se neces odreci ljubavi
 i naglasi im kako svatko ima pravo sam
 sebi birati partnera. A hoce li vasa   
 veza potrajati i je li on ili nije za 
 tebe, pokazat ce vrijeme.             

milan58:

 #######################################
   GLOBUS /HR/                 broj 925
 ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
   Razgovarala: Andreja Bratic         
                                       
                                       
  SLAO ME U SMRT, A JA NJEGA U ZATVOR 
                                       
 Bivsi teski srcani bolesnik, covjek   
 cija je kci Ljerka Krajnovic           
 raskrinkala rijeckog kardiokirurga dr.
 Ognjena Simica, prvi put javno govori o
 lijecniku koji mu je odbio spasiti zivot                                 
                                       
 Dvije godine nakon sto je Ljerka       
 Krajnovic prijavila rijeckog kardioki-
 rurga Ognjena Simica za primanje mita,
 jer je trazio novac za operaciju       
 njezina oca, taj je lijecnik osuden na
 devet godina zatvora.     
 No, on izricanje presude na rijeckom   
 Zupanijskom sudu nije docekao, pobjegao
 je u Sarajevo, a o svemu je prvi put   
 progovorio Ivan Krajnovic, otac Ljerke
 Krajnovic i covjek kojeg je dr. Simic 
 odbio operirati. Ivan Krajnovic sada   
 prvi put javno progovara o kcerinoj   
 akciji, Simicu, presudi i njegovu bijegu.                               
                                       
 Kako ste se osjecali kad ste culi     
 presudu? Jeste li zadovoljni?         
                                       
 - Zadovoljan sam sto se sve napokon,   
 nakon dvije godine, zavrsilo. Kazna je
 pristojna, ali mogla je biti i veca. On
 je mene slao u smrt, a ja njega saljem u zatvor.       
 On govori samo o zivotima koje je     
 spasio, a ne o onima koje je stavio na
 cekanje. Najgore je sto je tijekom     
 sudenja bio toliko bahat i sve je     
 vrijedao. Njegove price, poput one da 
 je ustedevinu drzao u uredu u bolnici,
 jer nije vjerovao banci, i one kako mu
 je netko smjestio, price su za malu   
 djecu. Ali evo, on je pobjegao pa je   
 pitanje hoce li ikada odsluziti kaznu.                                 
                                       
 Bijeg iz zemlje                       
                                       
 Tko je, po vasem misljenju, odgovoran za njegov bijeg?
                         
 - Policija nije bila dovoljno oprezna,
 trebali su ga drzati na oku i         
 zaustaviti na granici. Bili su         
 prekomotni. Nisu mu oduzeli dokumente 
 niti ga je policija nadzirala. Trebali
 su poslati dva covjeka da ga prate.   
 Lokalna policija je trebala znati da   
 postoji mogucnost da pobjegne u Bosnu.
 On je u cetvrtak imao zadnju raspravu,
 a u petak je vec pobjegao. U BiH se   
 moze ponoviti sudenje i, ako ga oni   
 oslobode, moze ostati tamo raditi. Iz 
 Njemacke je navodno protjeran jer je   
 nabavljao manje kvalitetne zaliske u   
 Juznoj Americi i ugradivao ljudima,   
 govoreci da se radi o kvalitetnima.     
 Kako ste se osjecali kad vam je Simic 
 na pregledu rekao da morate na listu   
 cekanja i da cete na red doci tek za   
 dva-tri mjeseca?                       
                                       
 - Uh... Bilo mi je jako tesko. Kad je 
 zavrsio razgovor s nama i pozdravio   
 nas, vidio sam zid ispred sebe i       
 mislio: "Gotovo je, moram umrijeti."   
 Naime, ja sam prethodno obraden u     
 bolnici, dok je on bio na godisnjem   
 odmoru, i tada su mi rekli: "Ili       
 operacija, ili smrt." A on mi je na to
 odgovorio: "To je barem laka smrt."   
 Znam i ja da je laka, ali tko voli     
 umrijeti? Bio sam kriticno, a on je   
 moje stanje pratio na monitoru svojeg kompjutora.   
 Kcer i ja smo izasli iz ordinacije,   
 poceo sam plakati, a ona ga je odlucila raskrinkati.                           
                                       
 Kad vam je kci rekla da planira tu     
 akciju, jeste li je pokusali sprijeciti?                           
                                       
 - Ni zena ni ja nismo lako pristali na
 to. Bili smo svjesni da je posrijedi   
 pravi mafijas i strahovali smo da ce   
 pokusati jos nesto gore. No, ona je   
 rekla da je dobila garanciju da ce biti
 zasticeni svjedok. Medutim, ubrzo je   
 netko u policiji odao tko je prijavio 
 Simica, pa su novinari navalili na     
 kucu, ulazili nam u dvoriste i trazili Ljerku.
 Ponosan sam na svoju kcer i vjerujem da
 je cijela Hrvatska ponosna na nju.     
 Nakon sto sam cuo presudu, rekao sam   
 joj da ce on sada pobjeci u Bosnu. Znao
 sam da tamo ima oca koji je svojedobno
 izjavljivao kako zeli da mu sina osude
 ako je kriv ili oslobode ako je nevin.
 Otac mu je, kako cujem, cijenjeni     
 lijecnik tamo u Sarajevu, ali se pitam
 kako je onda sina tako odgojio. Kci je
 dala sve od sebe, nju nije bilo strah.
 Mi nismo ni znali da ide k njemu s     
 novcem, jer nam nije smjela reci, nije
 nas htjela time opterecivati. Iako se o
 Simicu sve u bolnici znalo, i o tome se
 pricalo, Ljerka je prva pokrenula pos-
 tupak. Mi smo znali da radi za novac, 
 ali sam rekao kceri: "Idemo vidjeti", 
 no kad me je poslao na cekanje, sve mi je bilo jasno...                 
       
 Rizicna operacija                     
                                       
 Mislite li da ste na Rebru, zahvaljuju-
 ci toj aferi, imali povlasten tretman,
 ili vjerujete da bi vas jednako       
 tretirali i bez intervencije tadasnjeg
 ministra zdravstva Nevena Ljubicica?   
                                       
 - Da nije bilo toga, ne bih zavrsio na
 Rebru, no tako je ispalo, i dr. Jelic,
 koji me operirao, spasio mi je zivot. 
 Ljerka je jos tada, u razgovoru s     
 policijom, pitala tko ce joj tatu     
 operirati, a oni su joj odgovorili:   
 "Ako treba, ici ce na operaciju u     
 Svicarsku." Doktor Jelic mi je nakon   
 operacije rekao da mi je od velikog   
 prosirenog srca napravio srce kao djevojcici.                           
     
 Sto je vama znacila ta operacija?     
                                       
 - Radilo se o vrlo rizicnoj operaciji 
 jer, navodno, tijekom takvog zahvata   
 svaki cetvrti pacijent ostane na stolu.
 Srecom, to tada nisam znao. Kad sam   
 ulazio u operacijsku dvoranu, gledao   
 sam reflektore i razmisljao hocu li se
 ikada probuditi. Bili su to teski     
 trenuci za nasu obitelj, a Ljerka i   
 supruga primijetile su da mi je kosmar
 u glavi i da se bojim.                 
                                       
 Kako je vasa okolina reagirala na     
 Ljerkinu akciju i je li vam netko zamjerio?       
 - Mene nepoznati ljudi nisu nista     
 pitali niti su komentirali. S         
 prijateljima sam, naravno, o tome     
 razgovarao i oni su nas podrzali.     
 Medutim, mislim da se dijelu           
 lijecnickoga osoblja takav rasplet     
 situcije nije svidio. Jednom prilikom,
 u bolnici sam cekao pregled, kad sam   
 cuo da netko govori: "Ta kurva, morala
 je optuziti postenog doktora koji je   
 spasavao zivote", ali sam sutio, jer   
 mene nisu prepoznali i nisam se htio   
 mijesati. Glavni lijecnici o kojima   
 operacija ovisi mogu ucjenjivati       
 pacijente. Simic nije trazio novac, on
 te baci na cekanje, udalji te na tri   
 ili sest mjeseci, pa ti vidi hoces li 
 umrijeti ili doci s novcem.           
       
 Ako operaciju platite, a poslije       
 umrete, nikome nista.                 
                                       
 Jeste li se, i kada, nakon prvih       
 konzultacija sa Simicem, susreli s     
 njim? Kako ste tada reagirali?         
                                       
 - Sreo sam ga u Opatiji, jednom, sasvim
 slucajno. Isao je k doktoru. Tada sam 
 mu htio reci: "Vidis, ja hodam, a ti si
 me htio poslati u smrt", ali ipak nisam
 nista rekao. Otisao sam svojoj         
 lijecnici, a on me, naravno, nije ni   
 prepoznao. Drugi put sam ga sreo na   
 sudu kad sam svjedocio pred njim.     
 Sjedio je iza mene, postavljao mi     
 pitanja i pozivao se na neke datume i 
 sate, no sutkinja Saric stala je na moju stranu.         
 Tu i tamo sam se okrenuo da ga         
 pogledam, no nije mi uputio nikakve   
 teske rijeci. Kad je zapisnik s mojeg 
 svjedocenja procitan, napomenuo sam da
 nedostaje recenica: "Bar je to laka smrt."                                 
 Kako danas zivite nakon operacije i   
 kakvo vam je sada zdravstveno stanje? 
                                       
 - Ne mogu sve raditi kao prije bolesti,
 a bio sam veliki radnik, no svako jutro
 secem i nastojim ne opterecivati       
 organizam bez potrebe. Osjecam se     
 prilicno dobro, a dokle ce to ici,     
 vidjet cemo. Rekli su mi da ti bioloski
 zalisci, koje su mi ugradili,         
 funkcioniraju deset do 15 godina, a   
 imam i kardiologinju koja je           
 zainteresirana za moje zdravlje.       
             
 Simiceva taktika                       
                                       
 Sto danas osjecate prema doktoru Ognjenu Simicu?                       
                                       
 - Jedva sam cekao da ga se osudi jer je
 to tvrdokozac, bahato se drzao, bez   
 imalo srama, te davao besmislene izjave
 i tumacio slucajeve na svoj nacin. Da 
 se pokajao, mozda bi mu i kazna bila   
 manja. Oprostio bih mu sve kad bi on   
 htio posteno raditi, ali njega pustiti
 da radi, bila bi velika pogreska, jer 
 bi u pocetku mozda i radio posteno, no
 kasnije bi nastavio po starom. On je   
 pohlepan, te je prekrsio zakletvu kako
 ce lijeciti sve ljude i spasavati     
 zivote, sto mu nalaze doktorska etika.   
 Dok je radio u Njemackoj, mi, porezni 
 obveznici, odvajali smo novac za       
 bolnicku opremu. On je dosao na gotovo,
 dobio stan u Rijeci i na kraju uzimao 
 novac. Kad bih mogao uci u njegov duh,
 pokusao bih mu savjetovati da ne       
 pomisli nikad vise uciniti takvo sto. 
 No, kako je tijekom sudenja pokazao da
 je vrlo bahat, zamrzio sam ga. Imao je
 svoju taktiku i zaista mi je zao sto je pobjegao.                             
                                       
 Bojite li se da bi vam se u buducnosti
 Simic mogao osvetiti?                 
                                       
 - Kad vidim da bjezi, ne bojim ga se. 
                                       
 Saborski zastupnik IDS-a Damir Kajin   
 javno je podrzao dr. Simica.           
   
 - On, koji bi trebao suzbijati         
 korupciju, javno podrzava covjeka koji
 prima mito. Kajin stiti korupciju, a   
 takvi nam politicari nisu potrebni.   
 Smatram da i njega treba pozvati na   
 odgovornost, jer je izjavio da mu je   
 Simic operirao i oca i brata, te da   
 nista od njega nije trazio, ali mu je 
 ovaj samoinicijativno poklonio         
 umjetnicku sliku i odveo ga na veceru.
                                       
 Velika satisfakcija                   
                                       
 Puno znaci kad ljudi kazu: Svaka cast...
 Prijavivsi rijeckog kardiokirurga     
 Ognjena Simica, bivsa rukometna       
 reprezentativka Ljerka Krajnovic       
 postala je nacionalni simbol borbe     
 protiv korupcije, no nakon presude, i ona je odahnula.                       
 "Dosta mi je svega, to je konacno     
 zavrseno i ne zelim vise o tome       
 govoriti niti se medijski eksponirati.
 Mislim da sam dala sve od sebe, i meni
 je dovoljna satisfakcija kad mi ljudi 
 pridu na cesti i kazu: 'Svaka vam     
 cast.' Upravo mi je ovih dana jedna   
 zena prisla na plazi i rekla da je ona
 Simicu dala novac za majcinu operaciju.
 Sad se suncam, uzivam s obitelji, zelim
 se maknuti od svega toga i iskoristi   
 posljednje zrake sunca, a oni u Bosni,
 ako ga ne zele izruciti, neka radi i   
 uzima njihov novac", rekla nam je dobro
 raspolozena Ljerka Krajnovic.         

milan58:

 #######################################
   G L O R I A                 broj 715
 ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
                                 
 DANIJELA MARTINOVIC                   
                                       
    Pocetak nove karijere za sankom    
                                       
                                       
 Splitska pjevacica zamijenila je       
 mikrofon posluzavnikom - u reziji     
 Branka Durica Dure, koji snima         
 slovensku verziju legendarnih 'Mucki' -
 a za ulogu konobarice Mojce nije se   
 morala dugo pripremati: jezik zna, a   
 iskustva u ugostiteljstvu vec ima   
 Danijela Martinovic i Jernej Kuntner   
 koji glumi Bliska ( Trigger iz "Mucki"
 Klicem te jaaaaaa, vrata su ti         
 ot-prtaaaa! - pjevala je na slovenskom
 mala plava konobarica veliki hit       
 Danijele Martinovic, Zovem te ja. No, 
 iako je pjevala fals i odazivala se na
 ime Mojca, ipak nije moglo biti       
 za--bune: bila je to 37-godisnja       
 spli-tska pjevacica koja je proteklog 
 tjedna zamijenila mikrofon             
 posluzavnikom u slovenskom hu--mo-ri- 
 sticnom serijalu Brat bratu , nastalom
 prema predlosku britanskih Mucki .
 
 Raspjevana Mojca                       
                                       
 Serijal koji rezira Branko Duric Duro,
 sarajevski glumac i redatelj s         
 ljubljanskom adresom, pocet ce se     
 emitirati na RTV Sloveniji potkraj     
 rujna, a osim raspjevane kono--barice 
 Mojce, gledatelje ce zabavljati mutni 
 poslovi brace Bobek - Bine i Brane - te
 njihova djeda Maksa. Ti likovi se,     
 naravno, referiraju na legendarne     
  muckarose  Dereka Del Boya Tro-ttera,
 njegova smusenog brata Rodneya,       
 senilnog djeda Trottera i ostale junake
 iz londonskog predgrada. 
 - Kao sto je Shakespeare vazan za dramu
 i ka--zaliste, tako je autor i         
 scenarist  Mucki  John Sul--livan vazan
 za televizijsku komediju. Zato na--kon
 serijala  Nasa mala klinika  nisam htio
 izmisljati toplu vodu, nego smo moj   
 partner Bane Br--k---ljac i ja odlucili
 igrati na sigurno te otkupiti prava na
 Mucke . Duhovito mi je to sto Danijela
 pjeva fals, iako je odlicna pjevacica.
 Slicno je bilo i s Travoltom koji je   
 fenomenalan plesac, ali je u  Paklenom
 sundu  plesao kao da ima dvije lijeve 
 noge - prica 46-godisnji Duro, dodajuci
 da je splitska pjevacica vrlo hrabra   
 sto je prihvatila ulogu u slovenskom   
 serijalu - na slovenskom jeziku.     
 Ipak, u ulozi konobarice koju nitko ne
 po--znaje, ali je svima odnekud       
 poznata, Danijela ne mora mnogo govoriti.                             
                                       
 - Petar i ja imamo mnogo prijatelja u 
 Dezeli, i cesto smo u Ljubljani te     
 slovenski dobro razumijem, iako ne mogu
 reci da ga bas tecno govorim. No, za   
 ovu ulogu je moj slovenski sasvim     
 dovoljan. Preklani je u serijalu       
 Cimmer Fraj  glumila pomocnu kuharicu 
 Cvitu, a kad je u rodnom Splitu, cesto
 pomaze u kuhinji restorana Adriatic   
 Graso, koji je u vlasnistvu obitelji   
 njezinog decka, glazbenika Petra Grase.
     
 Mucke i na hrvatskom                   
                                       
 - Nemirnog sam duha i mnogo toga me   
 zanima, a Duro me prije mjesec dana   
 nazvao i rekao mi:  Cuj, radim nesto i
 treba mi netko popularan i simpatican 
 pa si mi prva ti pala na pamet . Tko bi
 ga ta--ko sarmantnog odbio! Iako je   
 moja uloga mala, ipak sam vazan lik - 
 govori Danijela, koja je Branka Durica
 Duru upo-znala prije dvije godine na   
 jednoj proslavi u Ljubljani.           
 Hoce li i Danijelin decko Petar Graso 
 usetati u slovenski serijal zasad se ne
 zna, ali za njega i za mnoge hrvatske 
 glumce jos ce biti sanse. Naime,       
 jednako kao i  Nasu malu kliniku, Duro
 ce i Brat bratu snimiti na hrvatskom jeziku.

milan58:

 #######################################
   GRACIJA                       broj 89
 ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
   Zivana Jovancic                     
                                       
U POSJETI: ZANA MARJANOVIC             
                                       
     SVESTRANOST JE MOJA VRLINA         
                                       
 Zana Marjanovic: "Mada je rano govoriti
 da li cu se kasnije baviti pedagoskim 
 radom, sigurno je da je to posao kojim
 bi se mogla baviti" Zana Marjanovic,   
 jedna od najperspektivnijih mladih bh.
 glumica, glavna junakinja Snijega,     
 govori za Graciju sta radi van filma i
 scene te priznaje da nerado prica o   
 sebi za javnost i medije       
 Mogla je postati pijanistica, jer je za
 vrsila srednju mu zicku skolu. Mogla se
 posvetiti spor tu, jer je dugo tre     
 nirala skijanje; mogla je postati i   
 nesto trece, jer su njena interesovanja
 velika, a marljivost i dobri rezultati nesporni.                             
                                       
 Medutim, svojevrstan americko-bosanski
 splet okolnosti i talicnosti, vjeruje 
 Zana Marjanovic (25), odlucili su da   
 postane glumica. Nije bilo tako davno 
 da se ne bismo mogli sjetiti kada joj 
 je ovdje reditelj Srdan Vuletic prvi   
 ponudio angazman. "Na Akademiji       
 scenskih umjetnosti imali smo         
 semestralne ispite, kojima moze       
 prisustvovati ko god zeli.           
 Vuletic je na nase ispite dolazio jer 
 je profesor scenarija, ali i zbog     
 buduceg projekta, filma Ljeto u zlatnoj
 dolini. Sve sam saznala kasnije. Prisao
 mi je poslije drugog ispita, rekao da 
 prati moj rad i dao mi da procitam     
 scenarij jer zeli da mi povjeri ulogu.
 Za mene je to bilo fantasticno! Divno!
 Ta ponuda na samom pocetku studija     
 znacila je potvrdu da sam na pravom   
 putu", prica Zana.                     
                                       
 Profesorica iz New Yorka               
                                       
 Znatno prije susreta s poznatim       
 rediteljem, trinaestogodisnja         
 djevojcica Zana upoznat ce osobu koja 
 ce bitno uticati na njen izbor zivotne profesije.     
 Desilo se to u New Yorku, gdje je     
 stigla zajedno s majkom Alisom i ocem 
 Gordanom. Za razliku od ostalih koji su
 izbjegli odmah s pocetkom rata,       
 Marjanovici odlaze poslije rata, tek   
 1997. godine. "Zeljeli smo i prije     
 otici, ali tada smo dobili papire.     
 Odavno imamo porodicu u Americi, zvali
 su nas s vise strana, ali mama je rekla
 da je New York jedino mjesto u Americi
 gdje bi otisla. Sad razumijem njen     
 izbor, isto bih ucinila kad bih se     
 nasla u takvoj situaciji, jer sve sto 
 sam dozivjela, iskustvo koje sam       
 stekla, skola i jezik koji sam naucila,
 to su izvanredne stvari za mene, to je
 jedan dio mog zivota koji me formira u
 to sto, zapravo, jesam."             
 Ne slucajno, Zana ce u New Yorku       
 upisati srednju skolu Fiorello La     
 Guardia High School of Music, Art and 
 Performing Arts. "Poznavala sam jednu 
 profesoricu engleskog jezika, rekla mi
 je, 'ako te zanima umjetnost, to je   
 skola u koju treba da ides, jer je     
 jedna od pet najboljih'. Govorila je da
 ce mi zbog talenta ponesto progledati 
 kroz prste, misleci na jezik koji sam 
 tek ucila i bio je relativno dobar.   
 Vjerovala je u mene; divno je kad u   
 skoli imate znacajne osobe koje mogu da
 vas povuku." Tada je i prvi put       
 pomislila da se posveti glumi.         
 "Oduvijek sam voljela umjetnost,       
 knjizevnost i muziku, voljela sam     
 jezike, isli su mi mnogi predmeti.   
 Otkrila sam da se baveci glumom mogu   
 baviti svim tim stvarima! Iz te zainte-
 resiranosti i svestranosti, sto je,   
 mozda, moja najveca vrlina, shvatila   
 sam da gluma sadrzi sve umjetnosti i da
 cu kroz glumu uciti i o umjetnosti i o
 matematici i svemu ostalom."           
                                       
 Zana je bila jedna od 40 primljenih   
 izmedu 3.000 prijavljenih kandidata. I
 pored gafa koji je, sve zbog nepotpunog
 znanja jezika, napravila na audiciji. 
 "Drugi monolog interpretirala sam     
 potpuno suprotno od pravog znacenja,   
 dala mu smisao tragicnog, umjesto     
 nostalgicnog. Vjerovatno je komisiji   
 bila zanimljiva moja masta i kako sam 
 sve to kreirala", simpaticno se Zana prisjeca svega.
         
 Povratak u zlatnu dolinu               
                                       
 Bio je zimski raspust 2001. kada je   
 sama stigla u Sarajevo. "Imam ovdje   
 veliku familiju, uglavnom smo zene.   
 Slavili smo Novu godinu i tako mi je   
 bilo sve divno, toplo, toliko lijepo da
 sam shvatila da cu ostati. Moji       
 roditelji, koji mi nikad nisu nista   
 branili, ali su me podrzavali, pitali 
 su me: 'Jesi li sigurna, znas li sta   
 radis?'. Dobro su me poznavali sa     
 sedamnaest godina, znali su kad nesto 
 odlucim da sam u to sigurna. Vratili su
 se za mnom." Kaze da je tada ova odluka
 mnoge zacudila, ali za nju je posebno 
 vazna. "Tu pocinje moj zivot!         
 To je prva odluka koju sam sama       
 donijela, to je trenutak kad sam rekla
 - ovo sam ja!" Zavrsava glumu na       
 Akademiji scenskih umjetnosti, dobija 
 uloge na filmu i u pozoristu. Za       
 nekoliko dana putuje u Berlin radi     
 snimanja zavrsnih scena u filmu Damira
 Lukacevica Transfer, prolongiranih da 
 bi prisustovala premijeri filma Snijeg
 na 14. SFF-u. S rediteljem Lukacevicem,
 koji zivi i radi u Njemackoj, snima i 
 sljedeci film, Slucaj br. 87. "Igram   
 djevojku Mirelu iz Bosne, u Berlinu   
 studira medicinu, izdrzava i sebe i   
 mladeg brata. Dopada mi se uloga. Imam
 srecu da glumim fantasticne likove koje
 volim, jer su na prvom mjestu veliki   
 borci. Sada ucim njemacki, a pripreme 
 za snimanje pocinju u kasnu jesen", kaze Zana.   
 Iako je zadnjih godina veoma zaposlena
 radom na filmu i u pozoristu, ona budno
 misli i na buducnost. Zavrsava prvu   
 godinu magistarskog studija u         
 Ljubljani, na AGRFT-u, Akademiji za   
 gledalisce, radio, film i televiziju. 
                                       
 "To je magisterij o monoloskoj         
 strukturi oratorstva koje se moze     
 primijeniti i u glumi, i u politici   
 itd. U pitanju je specijalizacija,     
 znanje koje se moze prenijeti drugom, i
 mada je rano govoriti da li cu se     
 kasnije baviti pedagoskim radom,       
 sigurno je da je to posao kojim bih se mogla baviti."
       
 Posao poput drugih                     
                                       
 Ova njezna i krhka djevojka skrivene   
 snage, koja najjace bljesne u likovima
 koje sugestivno igra, nerado prica o   
 sebi. Razgovor zapinje i kad je rijec o
 jednostavnim stvarima. Prihvata temu o
 muzici, to je, kaze, njena vjecita     
 ljubav, voli druzenje, a drustvo koje 
 je stekla nakon povratka u Sarajevo i 
 sad je na okupu. "Odlazili smo cesto u
 King Kong, klub koga vise nema, tu sam
 otkrila i zauvijek zavoljela dzez. Sada
 sve manje imamo vremena jedni za druge,
 odlucili smo da se organizujemo i     
 nademo nase mjesto u gradu, a ja sam   
 predlozila da smislimo projekat koji   
 cemo raditi zajedno i tako se cesce sastajati."     
 Ukoliko je u pitanju moda, Zana je     
 govorljivija ako je posmatra iz       
 profesionalnog ugla. "Kad se pripremam
 za ulogu, razmisljam kako se nosi, sta
 oblaci zena koju igram, jer mnogo toga
 moze se vidjeti kroz odjecu. To mi je 
 polazna tacka." Prije snimanja filma   
 Snijeg, izvjesno vrijeme je u selu     
 pored Breze ucila sve sto radi Alma,   
 zena koju tumaci.                     
 "Nikad nisam imala nikakvu konekciju sa
 seoskim zivotom. Neko je imao baku,   
 neko vikendicu, a ja zaista nemam nikog
 i nikad nisam odlazila na selo."       
 Porodice s kojima je naucila kako se   
 pravi dzem, ajvar, kako se kopa krompir
 ili klanja, nisu joj u pocetku         
 dopustale da bilo sta radi.           
 "Kad sam im rekla da ja to moram       
 nauciti, bilo im je neugodno, jer sam 
 za njih gost. A kad su mi poceli       
 pokazivati, rekli su mi: 'Ako ti nesto
 smeta, ti samo reci'. Bili su vrlo     
 ljubazni, pokazivali su mi i radili sa
 mnom s puno emocija, toplo, srcano.   
 Postali smo prijatelji. Tako sam       
 pripremala ulogu i to je bio jedini   
 nacin da je iznesem", kaze na kraju  Zana Marjanovic.

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

[*] Prethodna strana

Idi na punu verziju