Molim vas da se prijavite ili se registrujete.
Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

VLADIX SAT forum

28.03.2024. 09:40:28
Vijesti: Sve što Vam treba, tu smo mi !

Autor Tema: sklopke i diseq  (Pročitano 9167 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže milenko61

  • Globalni moderator
  • VIP extra clan
  • *
  • Poruke: 4105
  • Like: +149/-12
  • Pol: Muškarac

sklopke i diseq
« poslato: 23.07.2008. 10:46:04 »
SPAUN SUR 420F

Glavne karakteristike:
Podržava DiseqC 1.1 mod rada recivera.
Omogućava spajanje do 64 LNB-a na jedan sustav (sat-reciver).
Propušta i zemaljski signal.
Omogućava veliki broj varijanti spajanja, osobito kaskadnih kombinacija gdje kombiniramo više odvojenih sistema npr. Multiswich+Multifeed+Motor od kojih svaki može biti na udaljenim lokacijama.

Modovi rada se reguliraju preklopkom:
Mode 1
- DiseqC 1.1 mod.
- Moguće spajanje do 16 LNB-a.
- Koristi 4 porta (1,2,3,4), na svaki se može spojiti po jedna DiseqC 1.0 sklopka sa 4 ulaza (A,B,C,D).
Mode 2
- DiseqC 1.1 mod.
- Moguće spajanje do 32 LNB-a.
- Kaskadno spajanje SUR 211F.
- Koristi 8 portova (1,2,3,4,5,6,7,8 ), na svaki se može spojiti po jedna DiseqC 1.0 sklopka sa 4 ulaza (A,B,C,D).
- 1/2 port propušta kroz prvi ulaz
- 3/4 port propušta kroz drugi ulaz
- 5/6 port propušta kroz treći ulaz
- 7/8 port propušta kroz četvrti ulaz
Mode 3
- Moguće spajanje do 64 LNB-a.
- Kaskadno spajanje SUR 420F.
- Koristi 16 portova (1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16), na svaki se može spojiti po jedna DiseqC 1.0 sklopka sa 4 ulaza (A,B,C,D).
- 1/2/3/4 port propušta kroz prvi ulaz
- 5/6/7/8 port propušta kroz drugi ulaz
- 9/10/11/12 port propušta kroz treći ulaz
- 13/14/15/16 port propušta kroz četvrti ulaz
[/img]
Spaun WEB-specifikacija:


Primjeri spajanja SPAUN SUR 420F

<16 LNB-a>
Spaun WEB-specifikacija:


Primjeri spajanja

<16 LNB-a>
« Poslednja izmena: 23.07.2008. 12:34:06 mmaslane »

Van mreže milenko61

  • Globalni moderator
  • VIP extra clan
  • *
  • Poruke: 4105
  • Like: +149/-12
  • Pol: Muškarac

sklopke i diseq
« Odgovor #1 poslato: 23.07.2008. 11:16:33 »
SPAUN SUR 211F

Glavne karakteristike:
Podržava DiseqC 1.0 i DiseqC 1.1 mod rada recivera.
Omogućava spajanje do 8 LNB-a na jedan sustav (sat-reciver).
Propušta i zemaljski signal.
Korištenjem navedene sklopke izbjegavamo upotrebu razdjelnika/udruživača i DiseqC sklopki za objedinjavanje već udruženih signala. Tako smanjujemo moguće gubitke, osobito zemaljskog signala.

Modovi rada se reguliraju preklopkom:
Uncommitted switch 1
- DiseqC 1.1 mod.
- Moguće spajanje do 8 LNB-a.
- Koristi dva porta (1 i 2), na svaki se može spojiti po jedna DiseqC 1.0 sklopka sa 4 ulaza (A,B,C,D).
Position
- DiseqC 1.0 mod.
- Sklopka radi kao DiseqC 1.0 sklopka 2/1.
- Moguće spajanje 2 LNB-a.
Option
- DiseqC 1.0 mod.
- Sklopka radi kao DiseqC 1.0 sklopka 4/1.
- Moguće spajanje do 4 LNB-a.
- Služi za povezivanje max 2x2 LNB-a na različitim sistemima npr. spajanje izlaza iz dva multiswitcha za jednog korisnika. Pri tome se misli da svaki multiswitch pokriva 2 LNB-a. Konkretno, na prvom MSW možemo imati Astra 19.2E + HB 13E, a na drugom Eutelsat 16E + Intelsat 1W. Pomoću SUR211F udružujemo ta dva signala i distribuiramo korisniku. Pri tome reciver kod korisnika ne mora podržavati DiseqC 1.1.
U ovom slučaju DiseqC 1.0 konfiguracija recivera izgleda ovako:
--------------------
Astra 19.2E - ulaz A
HB 13E - ulaz B
Eutelsat 16E - ulaz C
Intelsat 1W - ulaz D
--------------------
DiseqC 1.0 komande <ulaz C> i <ulaz D> se na SUR211F ponovo konvertiraju u <ulaz A> i <ulaz B> i okidaju sklopku na drugom MSW koji inače ne bi razumio komande <ulaz C> i <ulaz D>.
- Na indentičan način udružujemo dva monobloka, monoblok i dodatni LNB, MSW (monoblok) + motor, i sl.
Spaun WEB-specifikacija:
http://www.spaun.de/?lang=en&modul=p...ctname=SUR211F

Spaun primjeri spajanja

Mode <Uncommitted switch 1>

« Poslednja izmena: 27.07.2008. 17:31:58 mmaslane »

Van mreže marre

  • Moderator
  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 283
  • Like: +26/-4
  • Pol: Muškarac
  • Burning ring of fire...

Odg: sklopke i diseq
« Odgovor #2 poslato: 25.07.2008. 20:31:26 »
Hmmm...      ako moze jedna maaaala pomoc,ovako...      vidim sve ovo gore i jasno mi je,ali ipak da pitam pa da ne skitam,odnosno da ne bacim pare za nesto sto mi nece raditi posao.
Imam Metabox II podrzava to sto podrzava da sada ne nabrajam,i jednu antenu (OVO JE SADA VAZNO) sa MONOBLOK LNB-om za Astru i Hot Bird. Znaci u LNB-u ima Diseq, a ja bih sada uzeo jos jednu antenu (ima moj "frattelo" neku staru,njemu ne treba a meni ce posluziti) nema na njoj LNB a okrenu bih je na 1*W  ;) ili ako neko zna nesto bolje,neku bolju poziciju...     pa PITANJE: koji LNB da kupim za nju i koji Diseq da to sve radi kako valja!!!??? Napominjem da na ovoj sada anteni ima Diseq u LNB-u a reciver podrzava i 1.1 i 1.2. Hoce li moj monoblok i dalje da mi radi posao ili cu i njega morati da menjam,kako to sve da spojim???

Mozda i pitam nesto glupo,nesto sto se podrazumeva,ove slike govore vise od reci,i kazu da ce taj moj naum moci,ali...    ja bih da budem siguran. :)
Metabox 2 original,antena 90cm,LNB 0.1db.+ motor

Van mreže guns n roses

  • Admin 2
  • Super clan
  • *
  • Poruke: 2170
  • Like: +105/-1
  • Pol: Muškarac

Odg: sklopke i diseq
« Odgovor #3 poslato: 25.07.2008. 20:56:46 »
gledaj što sam ja napravio ali sad uzimam motor  http://vladix.net/forum/index.php?topic=492.0

Van mreže marre

  • Moderator
  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 283
  • Like: +26/-4
  • Pol: Muškarac
  • Burning ring of fire...

Odg: sklopke i diseq
« Odgovor #4 poslato: 26.07.2008. 09:53:13 »
Da,video sam ja tu sliku jos odavno,i ja sam nesto mislio o motoru,pogotovo sto gledam sat. preko jednog tv-a,ali u perspektivi mi je da spojim i drugi tv (cim nabavim jos jedan rec.) a onda mi motor bas nece biti od pomoci,a pogotovo sto eto mogu za dzaba da nabavim jos jednu antenu,samo mi treba diseq i lnb.

Nego...   nesto "gruntam" ???...     imaju li jos neka 2 satelita a da je ugao izmedju njih 6.2*??? Zna li neko to? A zasto to pitam? Pa zbog tog mog monoblok lnb-a koji je pravljen za Astru i Hot i koji je fiksiran sa tim uglom. A ja onda ako mogu da ga iskoristim za neka druga dva satelita,a izmedju Astre i Hot-a da ubacim i 16 * E (uzmem ona 3 Alpsova "uska" LNB-a ) !!! E to bi onda bio pravi posao...     Jednim potezom cak 5 satelita ;D ;D!!!

I jos nesto,jel bolje da LNB ima veci ili manji nivo suma (0.3 0.4 ili 0.5 Db.)???
Metabox 2 original,antena 90cm,LNB 0.1db.+ motor

Van mreže milenko61

  • Globalni moderator
  • VIP extra clan
  • *
  • Poruke: 4105
  • Like: +149/-12
  • Pol: Muškarac

Odg: sklopke i diseq
« Odgovor #5 poslato: 26.07.2008. 10:15:15 »
 Ako misliš koristiti ovu sklopku  SPAUN SUR 211F SPAUN SUR 211F možeš imati 8 satalita Uzmeš još dva diseqa 4/1 Jedan  spojiš na lnb1 a drugi na lnb 2 na sklopku SPAUN 211F,Na jednoj anteni možeš imati astru,hotbird,eutelsat w2 i sirius ili neki drugi odabir
Ako na drugoj anteni hočeš koristiti lnb monoblok a gledati digi,možeš još imati amos 4w

Van mreže marre

  • Moderator
  • Iskusan
  • *
  • Poruke: 283
  • Like: +26/-4
  • Pol: Muškarac
  • Burning ring of fire...

Odg: sklopke i diseq
« Odgovor #6 poslato: 26.07.2008. 20:26:35 »
Nesto razmisljam da mi je najbolje da uzmem jos jedna sat. komplet,vidjao sam u reklamama po Osijeku za 555 Kn. (ili cak i manje) neki Digimax rec. (mislim da je 9010) to vise-manje,bice mi za drugi tv,ali ono sto mi se svidja je da je u kompletu i 85 cm antena sa 3 LNB-a za 13*, 16* i 19.2*,multiholder za njih i diseq 3/1.
A nije mi onda jasno ako ovaj moj monoblok zaklapa ugao od 6* (toliko je od Astre do Hot-a),kako onda sa njim mogu da gledam Thor i Amos ako je jedan na 1* a dregi na 4*, to je razlika od 3 * a LNB ni je na 6* ??? Mozda i moze,u svakom slucaju ja cu da probam,a ondami jos treba samo jedan diseq 2/1 da spojim taj moj monoblok i taj novi 3/1 sa reciverom.
Mislim da ce to biti dobar posao!
Nadam se da ce raditi,ali...    ja cu za Osijek tek za mesec dana pa cu morati da cekam do tada da to proverim,inace...    ovde kod nas u BG ta oprema je duplo skuplja nego preko,a i nema bas neki izbor,mislim...     ovde skoro svi imaju kablovsku,a ko nema ti su poceli su da uvode onaj TotalTv (nadam se da ce da ga uskoro haknuti zato bih zeleo da imam i poziciju 16*,nikada se ne zna...    a nada umire poslednja,ali bice zato Digi,koliko jos...       nije vazno) tako da se ovde ljudi i ne interesuju za takvo nesto,pa je onda i ponuda sat. opreme takva kakva je...    "jadna".
Metabox 2 original,antena 90cm,LNB 0.1db.+ motor

Van mreže st-slavonac

  • VIP
  • Senior clan
  • *
  • Poruke: 131
  • Like: +28/-2
    • Card Sharing forum SAT-HR

Odg: sklopke i diseq
« Odgovor #7 poslato: 26.07.2008. 22:09:16 »
Nesto razmisljam da mi je najbolje da uzmem jos jedna sat. komplet,vidjao sam u reklamama po Osijeku za 555 Kn. (ili cak i manje) neki Digimax rec. (mislim da je 9010) to vise-manje,bice mi za drugi tv,ali ono sto mi se svidja je da je u kompletu i 85 cm antena sa 3 LNB-a za 13*, 16* i 19.2*,multiholder za njih i diseq 3/1.


Sa tom antenom u fix sistem možeš uhvatiti samo vrabca ako sleti na nju i imat ćeš toliko problema za montirati 3 satelita da je to za popizditi, lakše je namontirati 4 sto puta

I još jedan savjet,kad već  spominješ SPAUN sklopke i monoblokove ,


u MKE tanjur TV-MAX 110 cm = 215kn
risiver IQ+ 200kn  ili MX+ 360 kn  i još ovo
DiSEC rotor Sat Control SM3D12   328kn

I prijo prolaziš jeftinije nego da kupuješ spaune i kemijaš sa monoblokovima i držačima i lnb-ovima.
Jedino ti ograničenje može predstavljati broj od 3000 kanala u risiveru jer rotor ima kut od čudesnih 95° horizontale i 9° vertikale
 
« Poslednja izmena: 26.07.2008. 22:12:12 st-slavonac »

Van mreže milenko61

  • Globalni moderator
  • VIP extra clan
  • *
  • Poruke: 4105
  • Like: +149/-12
  • Pol: Muškarac

Odg: sklopke i diseq
« Odgovor #8 poslato: 28.07.2008. 11:20:34 »
DiSEqC- Digital Satellite Equipment Control

DiSEqC digitalno kontroliranje satelitske opreme je novost koja je uvedena u satelitsku tehniku 1997. godine od strane Eutelsata i koja je posebno razvijena za praćenje programa sa više satelita. Naime prije pojave DiSEqC, ako bi željeli pratiti programe s dva satelita to je značilo da trebate dodati još jedan kabel koji će spajati novo postavljani LNB s prijemnikom ili eventualno ako na prijemniku postoji samo jedan LNB ulaz trebalo je dodati poseban prekidač odnosno 22KHz prekidač koji je onda poslužio za preklapanje između dva LNB. Taj sistem je radio sve dok su u uporabi bili obični tzv. one band LNB koji su mogli primati signale samo u jednom frekvencijskom pojasa, najčešće od 10.700 – 11.700 GHz.
Ali dolaskom novih tzv. univerzalnih LNB 22 KHz prekidač više nije služio za preklapanje između LNBa već za preklapanje između gornjeg i donjeg frekvencijskog pojasa LNBa odnosno između frekvencija 10.700 – 11.700 GHz i 11.700 – 12.750 GHz. U tom slučaju mogli ste priključiti dva LNB samo ako je vaš prijemnik imao dva ulaza za LNB, a ako ste željeli imati više LNB na vašoj anteni to nije bilo moguće osim korištenja motorizirane antene ili korištenja raznih skupih dodataka. Upravo zbog toga je i razvijen sustav DiSEqC koji je omogućio vrlo jednostavno postavljenje više LNB na vaš prijemnik koristeći samo jedan kabel. On služi za preklapanja između polarizacija, frekvencijskog područja i LNB.
DiSEqC opremu danas proizvode gotovo svi proizvođači satelitske opreme i svojom pristupačnom cijenom dostupan je svima.
Osnovni princip rada DiSEqC je da on koristi postojeći signal 22 KHz za slanje digitalno kontroliranih signala putem postojećeg kabela. Periferna oprema kao što je LNB prepoznaje taj signal i njemu se prilagođava.
Pravi i potpuni DiSEqC šalje 22KHz signal vrlo brzo tako da tvori jednu vrst digitalnog signala. Ovaj signal se šalje između standardnog 22KHz signala što mu omogućuje potpunu kompatibilnost sa postojećom opremom.
Sva oprema koja sadrži neku verziju DiSEqC ima na sebi natpis odnosno logo koji prikazuje o kojoj se verziji radi.
Do danas postoji nekoliko verzija DiSEqC:


DiSEqC 1.0

Ova verzija DiSEqC omogućuje prijemniku da šalje signale jednosmjerno prema prekidaču odnosno LNB. Ona omogućuje da prijemnik kontrolira do četiri LNBa putem jednog kabela te jednog prekidača: Prekidač je potreban jer se na njegove ulaze – kojih može biti 1-4 priključuju LNB, a njegov izlaz se spaja na prijemnik. Putem DiSEqC signala s šalju informacije o polarizaciji, frekvenciji lokalnog oscilatora te frekvencijskom opsegu itd.
Korištenjem satelitskog prijemnika s ovom verzijom DiSEqC možete kontrolirati do 4 univerzalna ili obična LNB te pratiti programe s četiri satelita s jednom do četiri antene.

DiSEqC 1.1
Novi tip protokola koji se tek nedavno instalira u pojedine prijemnike. Omogućuje uporabu dva nivoa DiSEqC prekidača, čime se na jedan LNB ulaz može spojiti do 16 LNB s pripadajućim antenama. Odličan primjer je za one koji žele gledati pet do osam satelita a nemaju mogućnosti ni potrebe za postavljanjem motora.


DiSEqC 1.2

To je napredna verzija 1.0, a ona omogućuje priključenje i kontrolu do 16 LNBa po jednom LNB ulazu na prijemniku. To se izvodi jednostavno putem izbornika samog prijemnika gdje je omogućeno da se definiraju DiSEqC prekidači koji se koriste kao: 1. -onaj koji je bliže prijemniku i 2. -onaj koji je bliže LNB. Na taj nacin se korištenjem dva DiSEqC prekidača sa po četiri ulaza za LNB može spojiti 16 LNBa na jedan ulaz prijemnika, odnosno do 32 univerzalna LNBa na oba LNB ulaza.

DiSEqC 2.0
Kao dodatak verziji 1.0, ova verzija omogućuje da periferna oprema komunicira s prijemnikom odnosno da mu “odgovara”.
Npr. LNB može poslati signal prijemniku koji nosi podatke koji frekvenciju lokalnog oscilatora trenutno koristi LNB te se prijemnik može automatski tome prilagoditi.
Sistem koji koristi verziju 2.0 može automatski prepoznati svaku perifernu opremu koja je priključena na prijemnik, paliti je i gasiti kako nalaže prijemnik te primati podatke od npr. pozicionera.
Ova verzija omogućuje lako i brzo instaliranje satelitskog sistema te vrlo lako i jednostavno korištenje te lako nadograđivanje u budućnosti.

DiSEqC 2.1
Najnovija verzija koja DiSEqC koja je jednaka verziji 2.0 sa tom razlikom da može adresirati do 64 satelitske pozicije te polarizacije i frekvencijski opseg. Omogućava priključak i kontrolu do tri nivoa DiSEqC prekidača i uređaja.

DiSEqC prijemnici
Danas gotovi svi prijemnici bilo analogni ili digitalni imaju u sadrže u sebi neku od verzija DiSEqC. Oni jeftiniji obično verziju 1.0, dok skuplji imaju verzije 1.2 i 2.0.Da bi bili sigurni za vrijeme poslije nabavke prijemnika preporučljivo je da nabavite prijemnik sa DiSEqC jer ćete na taj nacin izbjeći nove eventualne troškove koji vas mogu snaći ako želite kasnije nadograditi sistem, a imate prijemnik bez DiSEqC.

Prolazni - looptgrough LNB
To je LNB koji već u sebi ima DiSEqC prekidač za kontrolu samog sebe i drugog LNB. Ti LNBi mogu bili na dvije antene ili što je najčešće na jednoj anteni za tzv. dual feed odnosno dva LNBa na jednoj anteni za primanje programa sa dva satelita.

Monoblock LNB
Monoblock LNB, odnosno jednodijelni LNB ima u sebi univerzalni LNB i dva feedhorn odnosno dva skupljača signala koji su usmjereni na dva fokusa na anteni i omogućuje praćenje programa s dva satelita: obično su usmjereni na satelite s razlikom od 6° - Astra i Hotbird sateliti.
Danas su napravljeni monoblock LNBi koji imaju dva povezana, ali radno neovisna LNBa s pripadajućim odvojenim skupljačima signala – za svaki poseban i već su napravljeni s razmakom od najčešće 6° te se jednostavno montiraju na antenu.
DiSEqC pozicioner
On omogućuje laku nadogradnju na potpuno motorizirani sustav. Takav pozicioner kontrolira motor pokretne antene samo jednim koaksijalnim kabelom koji se spaja s prijemnika prvo na motor, a zatim ide u LNB. Na taj nacin se kod raznih proizvođača prijemnika mogu koristiti motori drugih proizvođača, a uporabom DiSEqC oni su potpuno kompatibilni.
DiSEqC Multiswitch
Ovi prekidači dostupni su kao verzije 1.0 i 2.0. Oni u na sebi sadrže 8 ulaza preko kojih se kontrolira horizontalan i vertikalna polarizacija te donji i gornji frekvencijski pojas. Osim toga imaju i ulaz za zemaljsku TV.
Ovakvi prekidači omogućuju vrlo jednostavnu instalaciju satelitske opreme namijenjene manjim apartmanima ili sobama. U tu svrhu korist se “Mini – SMATV”.
Mini SMATV sistem
Današnji zahtjevi modernog čovjeka zahtjeva da u svakoj sobi ili stanu ima vlastiti satelitski prijemnik. To se pogotovo traži danas u turizmu gdje se nastoji ponuditi gostu ne samo cisto more i zabava već i mogućnost praćenja satelitskih programa.
U tu svrhu može se za manje prostore poslužiti Mini – SMATV sistemom.
Taj sistem može biti instaliran bilo gdje, a zatim se željni broj LNBa, ovisno s koliko se satelita želi primati program, spaja na 8 ulazni DiSEqC prekidač (multiswitch). Zatim se jedan kabel ide iz prekidača u one dijelove stana, sobe ili apartmana gdje želimo primati program i spaja se na prijemnik. To omogućuje svim spojenim prijemnicima da biraju frekvencijski opseg, polarizaciju te frekvenciju neovisno jedan o drugome tako da gledatelj može sam izabrati on što želi taj trenutak gledati.
Kompatibilnost raznih verzija DiSEqC
Budući da postoji više verzija DiSEqC kontrole postavlja se pitanje kompatibilnosti između verzija. Međutim to je sve riješeno tako da bilo koju verziju upotrijebili danas ona je potpuno kompatibilna sa prijašnjim verzijama te eventualno novim verzijama DiSEqC. Takoder se mogu miješati i DiSEqC oprema s onom koja ga nema.
Univerzalni LNBi iako nemaju na sebi DiSEqC oznaku potpuno su kompatibilni s bilo kojom verzijom, a isto je i s običnim LNBima.
Danas se preporuča da se kod novih instalacija uporabiti samo DiSEqC verziju 2.0 da bi dobili najviše od vašeg novog sustava. Međutim to ne znaci da se razne verzije DiSEqC ne mogu uporabiti zajedno, ali u tom slučaju se oprema podređuje nižoj verziji. Npr. ako se priključe zajedno prijemnik s verzijom 1.0 s LNB koji ima verziju 2.0 komunikacija se odvija na razini 1.0. To znaci da se posebne funkcije DiSEqC opreme mogu dodati vašoj opremi kada vi to zaželite.
Danas postoji veliki broj proizvodaca prijemnika i satelitske opreme koji u svom programu imaju velik broj DiSEqC prijemnika i dodatne opreme, tako da na kraju ostaje na kupcu te njegovi željama i mogućnostima da nabavi određenu opremu.

Van mreže milenko61

  • Globalni moderator
  • VIP extra clan
  • *
  • Poruke: 4105
  • Like: +149/-12
  • Pol: Muškarac

Odg: sklopke i diseq
« Odgovor #9 poslato: 03.08.2008. 17:10:26 »
EMP-CENTAURI
DiSEqC SKLOPKA EMP 8/1


8 Ulaza , 1 izlaz
Standard : DiSEqC 1.2
Frekvencijski pojas  : 950- 2300 MHz

Van mreže zupimar59

  • Novi na forumu.
  • *
  • Poruke: 1
  • Like: +0/-0

Odg: sklopke i diseq
« Odgovor #10 poslato: 21.04.2010. 09:41:44 »
Lep pozdrav svima
Pošto vidim da ste pravi stručnjaci na području SAT TV, imam i ja jedno pitanje, pa vas molim za odgovor.
Imam diseq SPAUN SAR 211 F 2,0 za 2 lnb i 4-way diseq switch 1,0 od catv elektronik za 4 lnb. Interesuje me, dali mogu na ta dva preklopnika priključiti 5 ili 6 lnb-ja za sky star2.
Hvala
lp Marjan